A mund ta formatoj Mac-in tim pa fshirë ndarjen e Windows në Boot Camp?

Kjo është padyshim një nga ato shumë pyetje të bëra nga përdoruesit e Mac që kanë një ndarje Windows të instaluar në kompjuterin e tyre. Para së gjithash, ne duhet të sqarojmë një çështje dhe kjo është se megjithëse është e vërtetë që një instalim i pastër i macOS Sierra ose ndonjë sistemi tjetër operativ Apple mund të kryhet, këto instalime "nuk janë me të vërtetë aq të pastra" sa largimi nga makina origjinale e restauruar dhe atëherë kryeni instalimin e sistemit. Padyshim që përgjigja e pyetjes: A mund ta formatoj Mac-in tim pa fshirë ndarjen e Windows në Boot Camp? është po, ju mundeni.

Hapat nuk janë aspak të ndërlikuar, por duhet të dini se çfarë të luani në çdo kohë, edhe pse është e vërtetë që nuk është e komplikuar për tu realizuar, duhet të keni kohë për të realizuar qëllimin tonë pa ngatërruar asgjë në Mac. Por le të futemi në detyrë. Gjëja e parë dhe më e rëndësishmja para çdo gjëje tjetër është bëni një kopje rezervë të Mac-it tonë në Time Machine, disk i jashtëm ose kudo që duam, por ky hap është thelbësor sa herë që prekim sistemin për të pasur një kopje rezervë të gjithçkaje edhe nga Windows.

Sapo të bëhet rezervimi, duhet të fikni pajisjet dhe ta ndizni duhet të shtypim cmd + R i cili do të fillojë Mac-në në Modalitetin e Rimëkëmbjes. Në këtë mënyrë ne mund të rikthehemi nga Time Machine, të rinstalojmë macOS, të marrim ndihmë në internet, të riparojmë ose fshijmë një hard disk dhe më shumë, por ajo që na intereson me të vërtetë është të klikojmë Shërbimi i Diskut të Hapur. Brenda këtij opsioni kemi disa ndarje midis të cilave është Boot Camp, por duhet ta bëjmë formatoni ndarjen ku ndodhet sistemi ynë, në shumicën e rasteve HDMacintosh. 

Ne duhet të zgjedhim formatin në Mac OS Plus (me regjistër). Ky proces mund të jetë pak i ngadaltë, kështu që qetësohuni, pasi të ketë mbaruar, ajo që duhet të bëjmë është të kthehemi tek menunë MacOS Utilities dhe klikoni përsëri në instalimin e macOS. Kur procesi të përfundojë, ne tashmë mund ta themi atë ne kemi Mac-in tonë me ndarjen e Windows në Boot Camp të paprekur, por me macOS të formatuar nga origjina. Atëherë varet nga të gjithë që të instalojnë rezervimin ose jo, por në këto raste rekomandohet të instaloni gjithçka përsëri që të keni sistemin si ditën e parë që hapim Mac-in.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Xhaf dijo

  Faleminderit për informacionin, por nja dy pyetje, pasi të keni përfunduar kjo, a duhet të prekni asistentin Bootcamp apo nuk bëni asgjë? dhe e dyta nëse përdorim Paralelin, a do të pranojë që kemi të instaluar Windows?

 2.   JORGE ROSALES - VZLA dijo

  Mik Jordi Giménez, një përshëndetje e madhe nga Venezuela. Unë punoj si një shërbim teknik i Windows dhe nuk kam instaluar kurrë një OS në Mac, por e kam përdorur në mënyrë sporadike si Përdorues.
  Problemi është si vijon:
  Nga një klient, Imac OS nuk fillon asgjë me Recovery ose Bootcamp, unë mund të filloj vetëm me modalitetin e sigurt, dhe me alt disku shfaqet vetëm pa emër.
  A mund ta formatoni fillimisht diskun me W7 64 dhe të lini një ndarje bosh për të instaluar më vonë MAC OS X Leopard 10.7… ..
  Nëse e shpjegoj veten mirë dhe ju falënderoj shumë për vëmendjen dhe bashkëpunimin në këtë drejtim.

 3.   Juan José dijo

  Correctshtë e saktë, unë dua të migroj nga iMac 2019 me ndarjen e Catalina dhe Windows në Big Sur por duke mbajtur Windows 10.64bits në Boot Camp, pasi kam nevojë të vazhdoj me Windows për arsye pune.