Mungesa e çipave do të zgjasë të paktën deri në mes të vitit 2022.

Mungesat e çipave mund t'i çojnë çmimet më lart

Ne tashmë ju kemi thënë që kompanitë e ngarkuara me prodhimin e patate të skuqura ata kanë probleme të furnizimitPrandaj, ka një vonesë në prodhimin e këtyre patateve të skuqura dhe për këtë arsye kompanitë që kanë nevojë për to kanë filluar të shqetësohen se nuk kanë burime për pajisjet e tyre për të funksionuar. Çmimet do të rriten së shpejti.

Kurdoherë që ju kemi informuar për mungesën e patate të skuqura, një nga pasojat që mund të ndodhë është rritja e çmimeve të pajisjeve teknologjike, për shembull Mac. Pasi që ata nuk kanë kapacitet për të përfshirë këto patate të skuqura, ato nuk mund të lëshohen në tregu modele të reja kështu kohën e dorëzimit do të jetë i madh dhe çmimet do të rriten pasi kompanitë do të kenë më pak parashikim të shitjeve.

Kjo situatë është pandemi e pajisjeve teknologjike. Një virus nuk mund të ngadalësojë aftësinë e tyre për të prodhuar ose funksionuar, por mungesa e përbërësve është ajo që mund t'i ngadalësojë ato. Kompanitë e ngarkuara për prodhimin e këtyre patate të skuqura paralajmërojnë se mungesa e tyre është e supozueshme që zgjat deri në mes të vitit 2022.

Mungesa globale e çipave po shkakton mbylljen e impianteve të automjeteve dhe rivlerësimin e planeve të lëshimit nga prodhuesit e telefonave inteligjentë. GlobalFoundries, shkritorja e tretë më e madhe e çipave në botë, tha se kishte në plan të investonte 1.400 miliardë dollarë për të rritur kapacitetin e prodhimit në një përpjekje për të adresuar problemin që do të zgjasë deri në vitin 2022.

Ka shenja se Apple mund të mos jetë duke parë më të keqen e mungesës. Në fakt, disa analistë besojnë se ndikimi i kësaj situate mund të përfitojë nga molla, por herët a vonë ata do t’i nënshtrohen mungesave. Megjithëse e kemi të qartë se të gjitha ndërmarrjet kanë rezerva të caktuara të këtyre patate të skuqura, ato do të shterohen nëse ka një kërkesë të fortë.

Isshtë një problem global dhe për këtë arsye, vetë Presidenti Joe Biden vuri në dukje një përpjekje për të rritur prodhimin gjysmëpërçues amerikan dhe për të forcuar zinxhirin ndërkombëtar të furnizimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.