A është bateria juaj Macbook në gjendje të mirë? Bateria e kokosit do t'ju tregojë

kokosit-bateri-0

Ndonjëherë ne e nxjerrim macbook-un tonë për një "shëtitje" dhe ndërsa jemi, të punojë ose të argëtohet me të, por sidoqoftë ndërsa koha e përdorimit kalon dhe kohët që ne e përdorim atë, ne po vërejmë se si performanca e baterisë nuk është e njëjtë si më parë, duke shkuar përgjithësisht më keq.

Pra, gjithçka që na mbetet është kryej mirëmbajtjen rutinë të baterisë që Apple na propozon, kjo do të thotë, këshilla aq të thjeshta sa të mos e lini adaptorin e energjisë të lidhur me Macbook gjatë gjithë ditës, duke u përpjekur ta hiqni atë nga koha në kohë në mënyrë që elektronet e baterisë së jonit litium të rrjedhin dhe kështu të humbin kapacitetin minimal të mundshëm. Një këshillë tjetër që ata na japin është se nëse nuk do ta përdorni për një kohë të gjatë, lini baterinë vetëm 50% të ngarkuar, e cila është shumë e dobishme në mënyrë që të mos konsumohet edhe pa e përdorur.

Nëse për kohë, rehati apo ndonjë justifikim tjetër, nëse jeni një nga ata që mendojnë se kur bateria ime më vdes e ndryshoj atë për një tjetër Pashkë dhe të shenjtë apo jo, Bateria e kokosit mund të jetë e dobishme për juMeqenëse nuk bën asnjë lloj mirëmbajtjeje për ju, ju jep vetëm informacione se sa cikle ngarkimi bateria juaj mbart përveç një vlerësimi të jetës së dobishme të saj në mënyrë që të mos na sjellë surpriza të pakëndshme në të ardhmen.

kokosit-bateri-1

Siç mund ta shihni nga pamja e ekranit, bateria ime është akoma në gjendje të mirë me vetëm 54 cikle karikimi dhe një kapacitet efektiv prej 94%. Përveç këtyre të dhënave të drejtpërdrejta, ju gjithashtu mund të ndryshoni opsione në preferenca të tilla si tregimi i temperaturës në Celsius ose Fahrenheit përveç që ngarkoni të dhënat tuaja në coconutBattery Online dhe kontrolloni në grafik kapacitetin e baterisë tuaj me mesataren e modelit tuaj, diçka mjaft e dobishme të dini nëse e juaja konsumohet më shpejt se normalja.

Më shumë informacion - Laptopë Macbook Pro Retina vs Windows

Shkarko - Bateria e kokosit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Prerësi i hileve dijo

    Dhe si ta rrit përqindjen e jetës së baterisë?