Si të ndani Wi-Fi nga iPhone

iPhone 12

Varësia nga interneti që kemi sot e ka kthyer në një mjet praktikisht thelbësor për miliona përdorues në mbarë botën, qoftë për të dërguar një mesazh, për të parë llogaritë tona bankare, për të hyrë në administratat publike, për të punuar në distancë...

Në varësi të vendit ku jetojmë, ka më shumë se gjasa që në mjedisin tonë të kemi kafeteri, qendra tregtare dhe madje edhe supermarkete që ofrojnë një lidhje interneti plotësisht falas. Megjithatë nuk është gjithmonë kështu. Nëse e keni parë ndonjëherë nevojën për t'u lidhur me internetin, në këtë artikull do t'ju tregojmë si të ndani Wi-Fi nga iPhone.

Epo, për të qenë të saktë, ne do të tregojmë se si mundemi ndajnë të dhënat celulare të iPhone-it tonë me çdo pajisje tjetër që krijon një pikë aksesi me valë.

Si iPhone, iPad dhe iPod touch na lejojnë të krijojmë një rrjet Wi-Fi për të ndarë të dhënat celulare dhe kështu të jemi në gjendje të aksesojmë internetin nga pajisje të tjera. Ata nuk funksionojnë si përsëritës të një sinjali Wi-Fi.

Pasi ta kemi të qartë se si funksionon, atëherë do t'ju tregojmë se si ndajmë internetin nga iPhone-i ynë me çdo pajisje.

Ndani internetin nga iPhone me një Mac

Ndani internetin nga iPhone me Mac

Një nga avantazhet e ofrimit të produkteve nga i njëjti prodhues gjendet në integrimin e ofruar nga ekosistemet e tyre. Mundësia e përgjigjes ose kryerjes së telefonatave, dërgimi dhe marrja e mesazheve me tekst, shkëmbimi i përmbajtjes midis pajisjeve... janë disa nga funksionet që kemi në dispozicion midis një iPhone dhe një Mac.

Por, nuk është e vetmja. nëse duam ndajnë sinjalin e internetit të iPhone-it tonë me një Mac, nuk kemi nevojë të ndërveprojmë në asnjë moment me iPhone-in tonë. Procesi i lidhjes kryhet automatikisht duke kryer hapat që ju tregoj më poshtë.

 • Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të klikojmë në trekëndësh i përmbysur shfaqet në krye të shiritit të menusë.
 • Më pas, presim disa sekonda dhe shohim se si shfaqet emrin e iPhone-it tonë në seksionin Personal Access Point.
 • Për t'u lidhur, mjafton të klikojmë në emrin e pajisjes. Nuk ka nevojë të futni fjalëkalimin, pasi transferohet në formë të koduar midis pajisjeve të lidhura me të njëjtën ID.

Kjo metodë funksionon për aq kohë sa të dyja pajisjet janë të lidhura me të njëjtin ID të përdoruesit. Nëse duam të lidhemi me sinjalin e internetit të një iPhone që nuk është i lidhur me të njëjtën ID si Mac-i, duhet ta bëjmë këtë nëpërmjet metodës që ju tregojmë më poshtë.

Për të dalluar lidhjen nga një pikë aksesi tradicionale, në vend që të shfaqet një trekëndësh i përmbysur, ai do të shfaqet dy unaza të lidhura me zinxhirë. Në krye të iPhone-it tonë, e njëjta ikonë do të shfaqet gjithashtu.

Ndani internetin nga iPhone me pajisje të tjera

Ndani internetin nga iPhone me Mac

Nëse Mac-i me të cilin duam të ndajmë lidhjen e internetit, nuk shoqërohet me të njëjtën ID, për të ndarë lidhjen e internetit nga një iPhone, ne duhet krijoni një pikë hyrjeje dhe ndajmë fjalëkalimin me Mac-in nga i cili duam të lidhemi.

Kjo është e njëjta metodë që duhet të përdorim për të ndajeni internetin nga një iPhone me çdo pajisje tjetër, qoftë PC me Windows ose Linux, një smartphone Android ose ndonjë pajisje tjetër që mund të lidhet me internetin me valë.

ndajmë internetin nga iPhone-i ynë, ne duhet të kryejmë hapat që unë ju tregoj më poshtë:

 • Para së gjithash, ne hyjmë në cilësimet e pajisjes sonë dhe klikojmë Pika personale e hyrjes (nëse ky opsion nuk shfaqet, shkoni në seksionin tjetër).
 • Tjetra, në seksionin Fjalëkalimi i Wi-Fi Duhet të shkruajmë fjalëkalimin me të cilin duam të ndajmë lidhjen. Si parazgjedhje, Apple tregon një të rastësishme që mund ta përdorim nëse nuk duam ta ndryshojmë.
 • Në fund, klikojmë në çelës Lejoni të tjerët të lidhen.

Pasi të kemi krijuar pikën e aksesit me valë, shkojmë te pajisja nga e cila duam të lidhemi me sinjalin Wi-Fi që kemi krijuar nga iPhone dhe ne kërkojmë emrin e pajisjes midis sinjaleve me valë të shfaqura.

Nuk mund ta ndaj internetin me iPhone tim

Nuk mund të ndaj internetin nga iPhone

Nëse iPhone-i ynë vjen nga një operator dhe ne kemi ndryshuar operator, kur hyjmë në menynë Settings, është e mundur që të shfaqet vetëm opsioni Mobile Data, menyja Personal Hotspot nuk shfaqet. 

Për fat të mirë, ky problem ka një zgjidhje shumë më të thjeshtë nga sa mund të imagjinohej në fillim.

 • Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të hyjmë në Cilësimet e iPhone-it tonë.
 • Tjetra, klikoni në Të dhëna celulare dhe pastaj ne Rrjeti celular i të dhënave.
 • Më në fund, ne duhet futni informacionin e pikës së aksesit të operatorit tonë, duke zëvendësuar të dhënat e shfaqura pasi ato i përkasin operatorit origjinal.

Këto të dhëna janë të njohura si APN. Këtë informacion mund ta gjejmë lehtësisht duke telefonuar operatorin tonë dhe duke bërë një kërkim në internet me tekstin «APN -NEmri i operatorit» pa thonjëza.

 • Pasi të kemi futur të dhënat e operatorit tonë është shumë e rëndësishme rinisni iPhone.
 • Kur iPhone të riniset, do të shfaqet menyja Personal Hotspot pikërisht pranë të dhënave celulare.

Të gjitha kapjet që përfshij në këtë tutorial janë të miat. Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me procesinMos hezitoni të më kontaktoni përmes komenteve.

Ndalo ndarjen e lidhjes së internetit

Nëse duam të ndalojmë ndarjen e sinjalit të internetit përmes pikës së aksesit me valë që kemi krijuar, duhet të ndjekim përsëri hapat tanë dhe çaktivizoni çelësin Lejoni të tjerët të lidhen.

Nëse ne ndajmë internetin e iPhone-it tonë me pajisje të tjera që nuk janë të Apple, ata nuk do ta dinë nëse është një pajisje celulare apo një desktop, dhe ata mund të shkarkojnë çdo përditësim të sistemit, lojë ose aplikacion pa asnjë kufizim.

Modaliteti i reduktuar i të dhënave

Nëse ndajmë sinjalin me një pajisje Apple, ajo do të njohë që është një pajisje celulare dhe do të kufizojë përdorimin e të dhënave duke aktivizuar "Modalitetin e të dhënave të ulëta". brenda opsioneve të rrjetit.

Këtë kuti ne mundemi aktivizojeni atë manualisht nëse nga iPhone, iPad ose Mac-i ynë po lidhemi me një rrjet Wi-Fi të krijuar nga një pajisje celulare që nuk është iPhone.

Në këtë mënyrë, sistemi nuk do të shkarkojë asnjë lloj përditësimi të sistemit, nga aplikacionet dhe çaktivizoni sinkronizimin e fotove iCloud.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)