Ne ju mësojmë të riparoni bibliotekën nëse ju jep probleme në Fotografitë

app-foto-osx

Aplikacioni Photos që ka qenë me ne për një kohë zakonisht funksionon në mënyrë perfekte, por herë pas here mund të ndodhin dështime të papritura duke filluar nga të qenit i paaftë për të hyrë në fotografi të caktuara, importe të dështuara të fotove, fotografi të humbura ... edhe derisa aplikacioni të ngrijë plotësisht, duke mos pasur zgjidhje tjetër përveç se ta mbyllni atë dhe ta ekzekutoni përsëri, duke shpresuar që gjithçka të shkojë mirë.

Nëse gjejmë ndonjë nga këto mete në çështjet e menaxhimit të bibliotekës, mund të aktivizohet manualisht duke riparuar ndonjë bibliotekë fotografike dhe se në shumicën e rasteve do të jetë e mjaftueshme për të trajtuar problemin. Sidoqoftë, megjithëse riparimi i bibliotekës supozohet të rregullojë këto probleme të lartpërmendura, është një ide e mirë të krijoni një kopje rezervë të Mac tuaj dhe bibliotekës së tij të fotove në Time Machine ose programin tuaj të zakonshëm para se të filloni riparimin.

Riparo-foto-bibliotekë-fotografi-0
Për ta realizuar, ne thjesht do të dalim nga fotot nëse kemi aplikacionin të hapur dhe do ta ekzekutojmë përsëri, por këtë herë duke mbajtur tastet Cmd + Alt para se të klikoni në ikonën Fotografitë. Sapo të ekzekutojmë programin, një mesazh do të shfaqet në vetë aplikacionin për të konfirmuar që biblioteka jonë e fotografive do të riparohet.

Pastaj do të klikojmë në Riparimi dhe do të shohim një shirit progresi në pjesën e poshtme që do të marrë më shumë ose më paks varet nga shpejtësia e procesit të pajisjeve, madhësia e bibliotekës dhe shumë faktorë të tjerë. Nëse pas këtij riparimi shohim se nuk kemi arritur të zgjidhim problemin, mund të përdorim përsëri iPhoto në vend të tij dhe të kryejmë të njëjtin operacion për të riparuar bibliotekën në atë aplikacion përpara se të migrojmë bibliotekën përsëri te Fotografitë siç e kemi shpjeguar në këtë hyrje tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Julian dijo

  Kam një pyetje, kam një problem të ngjashëm me një Iphone 4, biblioteka nuk hapet, nuk di çfarë të bëj

 2.   Andrea dijo

  Unë kam një problem, biblioteka ime nuk mbyllet, unë kam një mesazh që thotë mbyllja e bibliotekës, por unë pres një kohë të gjatë që ajo të mbyllet dhe asgjë. Nuk di çfarë të bëj, gjëja më e keqe është që nëse nuk mbyllet, nuk mund ta fik kompjuterin tim.

 3.   Rocio dijo

  Unë kam një problem, biblioteka ime nuk mbyllet, unë kam një mesazh që thotë mbyllja e bibliotekës, por unë pres një kohë të gjatë që ajo të mbyllet dhe asgjë. Nuk di çfarë të bëj, gjëja më e keqe është që nëse nuk mbyllet nuk mund ta fik kompjuterin tim

 4.   Raul rodriguez dijo

  Unë kam një problem, biblioteka ime nuk mbyllet, unë kam një mesazh që thotë mbyllja e bibliotekës, por unë pres një kohë të gjatë që ajo të mbyllet dhe asgjë. Nuk di çfarë të bëj, gjëja më e keqe është që nëse nuk mbyllet nuk mund ta fik kompjuterin tim

  1.    paula dijo

   Edhe mua më ndodh kjo, nuk di çfarë të bëj

 5.   ariel mariani dijo

  Përshëndetje, aplikacioni Fotografitë nuk hapet, çfarë të bëjmë në këtë rast?
  Faleminderit miq

 6.   NACHO dijo

  As aplikacioni për foto nuk hapet dhe unë e kam çuar atë në disa site dhe ata nuk më tregojnë se çfarë ndodh falë

 7.   Luis Vega dijo

  E shkëlqyeshme, më ka shërbyer mua. Pershendetje

 8.   jaime alfredo escobar lillo dijo

  pershendetje, kam nje problem te madh Krijoni një bibliotekë fotografish, dje mora një skedar dhe sot nuk shfaqet asnjë skedar! Nuk është në letër, kam kontrolluar rezervimin e makinës së kohës, as unë nuk mund ta përdor atë. Cfare mund te bej?? tani dyshoj se ato duhet të fshihen atje dhe se nuk i kam humbur. Ndihmë ju lutem!

 9.   Pablo lopez dijo

  Përshëndetje e marr këtë poster »Fotografitë duhet të mbyllen sepse biblioteka nuk është më e disponueshme ose të dhënat e saj janë dëmtuar» çfarë mund të bëj?

  1.    Aneli dijo

   Përshëndetje, unë tashmë e kam zgjidhur atë nëse doni të më kaloni emailin tuaj ose diçka tjetër dhe unë do t'ju ndihmoj ta zgjidhni atë

 10.   Sergio dijo

  Unë kam qenë Mac për vite me radhë dhe kam disa ... por biblioteka e fotove më duket si mbeturina, më falni. Gjithmonë i bllokuar. Më është dashur ta ndaj atë në copa (tani kam rreth 80 GB) dhe nga 20 e tutje është problem për ta trajtuar atë në ndonjë nga Mac-et e mi të fundit. Rindërtoni etj ... Unë mendoj se është më mirë të ruash vetëm periudhën e skedarëve.

 11.   laura dijo

  Unë kam probleme me iPhone 6, kam bibliotekën aktive dhe nuk dua ta kem më, është problem të jem në gjendje të ndaj fotot e mia, pse shfaqet një rreth që thotë se riparimi dhe më pas nuk ndodh, edhe nëse nuk kam një sinjal Wi-Fi, fotoja është e paqartë dhe poshtë një shenje. Unë tashmë e restaurova atë dhe e vendos përsëri rezervimin iCloud pse nuk i vlerëson të gjitha fotot e mia, por mbetet e njëjtë, më mirë çaktivizoni atë dhe thotë se për 30 ditë gjithçka do të fshihet dhe nuk dua të fshij fotot, Nuk di më si ta bëj Biblioteka e fotove është një super gabim, preferoj të mos kem mbështetje për asgjë sesa të luftoj me këtë, çfarë mund të bëj?

 12.   Alessia dijo

  Përshëndetje! Natën i zhvendosa fotot e mia nga telefoni celular në bibliotekën e fotove dhe macbook-un tim, biblioteka e fotove u hap shkëlqyeshëm. Atëherë unë doja të lëvizja 900 fotot e mia në një USB dhe ato nuk mund të ngarkoheshin, unë mbyll bibliotekën me idenë e rihapjes për të filluar përsëri operacionin, por ajo ngrin në "mbylljen e bibliotekës së fotove" dhe tani ajo nuk hapet! Çfarë duhet të bëj? Nuk dua të humbas të gjitha fotot e këqija që kam ruajtur deri më tani!

 13.   Tenza e papërlyer dijo

  As unë nuk mund të largohem nga biblioteka, të lutem, çfarë mund të bëj?

 14.   Juan Carlos Menendez dijo

  Kam një problem me bibliotekën e fotove; Kur përpiqeni ta hapni, duket se "mbyll bibliotekën", ka disa ditë që nuk funksionon; ka ndodhur pasi azhurnoni programin në SIERRA, a mund të më ndihmoni?
  falënderim

 15.   Peks dijo

  Përshëndetje djema, unë thjesht u deva shumë me kompjuterin. Fillova të fshij shumë skedarë pasi që ruajtja ime në seksionin «tjetër» më konsumoi pothuajse të gjithë kujtesën. Fakti është që tani nuk mund ta hap aplikacionin e fotove, ai më thotë se duhet ta instaloj përsëri aplikacionin. Dikush mund të më ndihmojë?