Nesër do të kemi mes nesh macOS të ri Sierra

makos-sierra

Kanë kaluar vetëm dy javë që kur Apple prezantoi iPhone dhe Apple Watch Seritë e reja 1 dhe Series 2 në shoqëri, orë që tani kanë procesorë të rinj, GPS në rastin e Serisë 2 dhe të papërshkueshëm nga uji. Po atë ditë u raportua se sistemi operativ për pajisjet iOS do të mbërrinte më 13 shtator dhe sesa ai i kompjuterëve, macaOS Sierra do të mbërrinte në 20 të të njëjtit muaj. 

Epo, ne tashmë jemi disa orë larg që sistemi i ri macOS Sierra të jetë mes nesh dhe me të shumë karakteristika të reja që janë zbatuar dhe kjo është arsyeja pse ne duam t'ju kujtojmë çfarë duhet të bëni para se të instaloni një version të ri të sistemit operativ. 

Me ardhjen e sistemeve të reja operative, të gjithë çmenden dhe miliona përdorues instalojnë versionin e ri të sistemit. pa marrë parasysh disa gjëra që nëse diçka shkon keq, ata mund të kthejnë të gjitha të dhënat tuaja pa ndonjë problem. Gjëja e parë që duhet të bëjmë para se të vendosim për të azhurnuar sistemin në versionin e ri të macOS Sierra është që të keni garantuar rezervimin e të dhënave tona si dhe instaluesit e aplikacioneve që nuk janë shkarkuar direkt nga serverat e Apple përmes Mac App Store.

kërkesat e makos-sierra

Për të pasur rezervimin tuaj mund të punoni kryesisht në dy mënyra, ose e bëni vetë manualisht ose me një aplikacion të palës së tretë ose nëse keni një Kapsulë Apple Time mund ta ruani kopjen tuaj pa ndonjë problem në rast se godet një fatkeqësi. Shtë e qartë se më normalja është opsioni i parë dhe për këtë arsye duhet të filloni punën.

Sa i përket aplikacioneve që kanë nevojë për skedarët e instalimit, duhet të keni parasysh se mund të hasni në papajtueshmëri në aplikacionet tuaja aktuale ose duhet të instaloni përsëri sistemin nga e para dhe për këtë arsye ju duhen përsëri skedarët e instalimit. Rekomandohet që të shkoni të kërkoni skedarët e nevojshëm në rast se keni nevojë t’i përdorni. 

Sidoqoftë, edhe pse e kemi komentuar këtë, ne e dimë se mijëra përdorues do të azhurnojnë "bareback", një veprim që në rast të ndonjë problemi me azhurnimin, do t'i bënte ata të humbnin të gjitha të dhënat e tyre. Në lidhjen vijuese Vetë Apple shpjegon se si të azhurnohet nëse nuk dini si ta bëni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   carlos santana dijo

    Shkëlqyeshëm ... Unë jam një nga ata që do të azhurnoj xhixhijij "pa mbrapa" 😛 dhe nëse kam ndonjë lloj problemi do ta instaloj përsëri (El Capitan) derisa të lëshohet versioni zyrtar