Njihuni me Mac-et që do të renditen si "të vjetëruara" nga Apple në qershor

imac-24-inç-2009

Kohë pas kohe ne lëshojmë një artikull si ky dhe është që pak nga pak datat në të cilat kompjutera të caktuar Apple konsiderohen nga kompania e mollës së kafshuar janë duke u përmbushur si të vjetëruar. Mbani në mend se, siç ju kemi shpjeguar tashmë Kohët e planifikuara të vjetrimit nuk janë të njëjta në të gjitha vendet.

Këtë herë, jo vetëm që modele të caktuara Mac vjetrohen, ato gjithashtu shtohen në listë zgjidhni modele iPhone dhe modele të vjetra Xserve.

Nëse po pyesni se sa kohë kalon midis kur një kompjuter lëshohet nga Apple dhe atëherë ai konsiderohet i vjetëruar, mund t'ju themi se meqë produkti nuk tregtohet më, normalisht lejohet të kalojnë midis pesë dhe shtatë vjet. Në këtë mënyrë ne mund të bëjmë një llogari shumë të thjeshtë ... Nëse blejmë një iMac 27 Retina në kohën e lançimit të tij, duke marrë parasysh që Apple mund t'i duhet midis një viti ose një viti e gjysmë për të nisur një azhurnim, Ne tashmë do të kishim një horizont prej rreth tetë vjet e gjysmë mbulimi në shërbimet teknike të autorizuara të Apple dhe në vetë Dyqanet fizike të Apple.

Me këtë nuk nënkuptojmë që garancia e mbuluar arrin ato kufij, por që do të kemi mundësinë, nëse dëshirojmë, të riparojmë pajisjet tona. Përveç kësaj, unë mund t'ju siguroj nga përvoja ime se nëse nuk gjeni një njësi që ka sjellë një dështim specifik, pajisjet e Apple janë shumë të qëndrueshme. Unë aktualisht kam çdo iMac nga veterani iMac G3 te ai aktual dhe të gjithë punojnë në mënyrë të përsosur.

Të gjithë Mac-të që do të konsiderohen zyrtarisht të vjetëruara nga Apple që nga 9 qershor 2015 janë:

iMac (20 inç Mid 2007), iMac (24 inç Mid 2007), MacBook Pro (15 inç 2.4 / 2.2 GHZ), MacBook Pro (17 inç 2.4GHZ) dhe MacBook Pro (17 inç Mid 2009).

Pjesa tjetër e produkteve janë:

iPhone 3G, iPhone 3G (Kinë), iPhone 3GS, iPhone 3GS (Kinë), Stacioni bazë i AirPort Express, Xserve (në fund të vitit 2006) dhe RAID Xserve (SFP, vonë 2004).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Imazhi i mbajtësit të vendit Adrian Castillo dijo

    Artikull shumë i mirë, thjesht tregohuni pak më të kujdesshëm në të shkruar, në disa paragrafë ato nuk janë kuptuar shumë mirë.