Nuk është e qartë nëse Apple do të rihapë dyqanet e saj në Kinë më 10 shkurt.

Dreidre

Gjithçka sugjeron që nuk duhet të ketë problem që normaliteti të fillojë të mbizotërojë në Kinë, por ngjarjet e fundit sugjerojnë që Apple nuk e sheh të qartë se rihapja e dyqaneve të saj të mbyllura në Kinë për shkak të koronavirusit mund të hapet më 10 shkurt.

Kreu i dyqaneve të kompanisë në të gjithë botën, Deirdre O'Brien, u është drejtuar punonjësve të këtyre dyqaneve Apple në Kinë për t'i paralajmëruar ata se ata po ndjekin nga afër gjithçka që po ndodh në vend dhe që Deri më sot nuk është e qartë nëse dyqanet e mbyllura më në fund do të hapen të hënën e ardhshme ose do të presin edhe pak.

Ky lajm prek drejtpërdrejt zyrat e kompanisë në të gjithë vendin dhe 42 dyqanet që janë aktualisht në veprim. mbyllur për shkak të koronavirusit. Ky virus po prek plotësisht vendin dhe ndërsa Apple po diskuton mbi sigurinë e hapjes së dyqaneve apo jo, O'Brien u dërgoi një letër punonjësve në të cilën media AppleInsider kishte qasje:

Skuadër, dua t'ju falënderoj shumë të gjithëve për kujdesin, fleksibilitetin dhe shpirtin që keni treguar javët e fundit. Në të gjithë botën, e gjithë familja Apple është e përkushtuar të ndihmojë miqtë, punonjësit, komunitetet, furnitorët, partnerët dhe klientët tanë në Kinë ndërsa ata kujdesen për shëndetin e tyre dhe kthehen në jetën e përditshme.

Mbështetja e Apple për reagimin global ndaj koronavirusit është e gjerë dhe e vazhdueshme, duke përfshirë dhurimin tonë për përpjekjet e shëndetit publik. Që nga shënimi im i fundit, ne kemi qenë në konsultim të vazhdueshëm me ekspertë të shëndetit publik, autoritetet qeveritare dhe ekipet dhe udhëheqësit tanë në Kinë. Në dritën e atyre bisedave, unë dua të ndaj informacione të reja në lidhje me vendet e punës të Apple. Ne jemi duke punuar për të rihapur zyrat e korporatave të Apple dhe qendrat e kontaktit në Kinë javën e ardhshme.

Ne e pranojmë që lëvizjet personale dhe kufizimet e udhëtimit po i ndërlikojnë çështjet, shkollat ​​mbeten të mbyllura në shumë vende, dhe menaxherët do të punojnë me ekipet e tyre për të ofruar mbështetje shtesë. Së shpejti do të merrni një komunikim vijues me më shumë informacion. Dyqanet me pakicë të Apple po punojnë në mënyrë aktive për të rihapur në një datë që do të përcaktohet javën e ardhshme. Pastrimi shtesë, protokollet shëndetësore dhe kufizimet lokale përreth hapësirave publike do të jenë një faktor në këtë vendim.

Ekipet me pakicë do të marrin azhurnime nga menaxherët e tyre në datën e hapjes së dyqanit dhe të gjithë informacionin që u nevojitet. Drejtuesit individualë të biznesit do t'ju kontaktojnë së shpejti me më shumë informacione në lidhje me punën e tyre. Përveç menaxherit tuaj, Partneri juaj i Biznesit dhe Mbështetja e Njerëzve janë në dispozicion për ju duke iu përgjigjur çdo pyetjeje ose shqetësimi që mund të keni. Për të vazhduar me përpjekjet e Apple, vazhdoni të kontrolloni faqen e dedikuar të koronavirusit që kemi krijuar në faqen e Njerëzve.

Ndërsa punojmë së bashku për të rifilluar gradualisht punën gjatë disa javëve të ardhshme, mirëqenia juaj është përparësia jonë e parë. Ne jemi thellësisht mirënjohës për të gjithë ju që na ndihmuat gjatë kësaj periudhe sfiduese me ndjeshmëri dhe mirëkuptim maksimal.

Deirdre

Për këtë arsye mund të mendojmë se kjo hapje do të jetë progresive dhe jo papritmas siç mund të mendonim në fillim dhe është e mundur që në disa vende dyert të jenë akoma të mbyllura. Apple nuk e sheh atë qartë dhe logjikisht kjo parandalon kthimin e normalitetit në dyqane siç ndodh me një nga furnizuesit kryesorë të kompanisë Cupertino në Kinë, Foxconn, e cila aktualisht u desh të fillojë prodhimin të hënën e ardhshme, por për momentin nuk duket se do të jetë kështu  dhe punonjësit aktualisht kanë qasje të kufizuar deri në një njoftim tjetër, pa një datë specifike fillimi sot.

Le të shpresojmë që gjithçka të kthehet në normalitet sa më shpejt që të jetë e mundur, por mbi të gjitha që një vaksinë për këtë virus mund të gjendet së shpejti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.