Nuk e gjeni opsionin për të kyçur bllokun e ndjekjes?

Pamja e ekranit 2009-10-04 në 17.59.01

Nëse jeni përdorues i Snow Leopard dhe keni një MacBook ose MacBook Pro, atëherë ju jeni akoma i interesuar të dini se ku ka lëvizur Apple opsionin për të bllokuar trackpad gjatë përdorimit të miut.

Për të arritur tek ky opsion duhet të shkojmë te Aksesi Universal> Miu dhe Trappad> «Injoroni Trackpad nëse miu është i lidhur». Dhe ne tashmë do ta kemi bllokuar trackpad dhe pa ndërhyrë nëse jemi tastierë.

Unë personalisht preferoj të mos e çaktivizoj atë, pasi që trackpad nuk më shqetëson për shkak të mënyrës sesi shkruaj, por ka akoma njerëz që për shkak të mënyrës se si shkruajnë, ndihen paksa të pakëndshëm me trackpad të aktivizuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   MXeta dijo

  Pershendetje te gjitheve,

  Kam një problem që më ka çaktivizuar plotësisht, jastëku im i miut ngec në këndin e sipërm të djathtë. Kur përpiqem ta lëviz, diçka lëviz, por ajo shpejt kthehet në të njëjtin cep. I dëshpëruar, kam riinstaluar mac osx, por nuk më ka ndihmuar, bën të njëjtën gjë.

  Dikush ka një zgjidhje?

  faleminderit shume paraprakisht

 2.   Julieta dijo

  Më ndodhi më poshtë, macbook Pro ishte në gjendje të përsosur gjatë gjithë kësaj kohe derisa befas trackpad shkoi "undio / mbërthyer". Nuk klikoi por nëse shigjeta lëvizi, provo një mi duke e lidhur atë përmes USB, por nuk funksionoi derisa vëllai im e kuptoi që duhej të bllokonte trackpad. Ai e bëri atë dhe tani miu punon si duhet, por tastiera nuk punon! Ai nuk shkruan një fjalë të vetme ose numra ose shigjeta ose ndonjë gjë tjetër

  1.    ed8 dijo

   si e keni shkruar mesazhin?