Pse nuk mund ta vendos fjalëkalimin tim në aplikacionin Terminal

Terminal Shtë një aplikacion që përfshijnë të gjitha sistemet tona operative Mac. Në përgjithësi, ai është një përdorues "në këmbë", nuk e di ose edhe kur i themi të punojë me të, ai ndien disa shqetësime nëse prek diçka që duhet jo dhe nuk di si të kthehet në pikën e mëparshme. Isshtë një nga aplikacionet më të thjeshta dhe madje mund ta kualifikojmë si "të përafërt" por funksionalitetet që na ofron aplikacioni janë të panumërta. Nëse keni zgjuar kureshtjen tuaj, për të filluar mund të konsultoheni me artikullin e botuar nga kolegu ynë: Si të renditni të gjitha komandat terminale, ose gjeni aplikime të panumërta në faqen tonë të internetit.

Pasi të jemi brenda në Terminal, ne mund të ekzekutojmë komanda që sistemi të kryejë një veprim të brendshëm. Për shembull: pastroni memorje të pastruara, pastroni RAM-in, eliminoni gabimet që parandalojnë një proces të funksionojë ngadalë, ndër shumë të tjerë.

Për të kryer ndonjë nga këto veprime, është e nevojshme të aksesoni shtresat e sistemit që kërkojnë shkruani fjalëkalimin e sistemit tonë. Normalshtë normale, sepse zhvilluesit e Apple duan që ne të jemi të sigurt për atë që bëjmë dhe gjithashtu të parandalojmë që një përdorues tjetër i Mac-ut tonë ta prekë atë gabimisht.

Prandaj, deri më sot, kur kërkon "fjalëkalim", informacioni u shkrua dhe ne vëzhguam futjen e fjalëkalimit me pika. Nga ana tjetër, në azhurnimin e fundit të sistemit, kur shfaqet fjala fjalëkalim dhe ne fillojmë të shtypim fjalëkalimin, pikat nuk shfaqen, madje duke dhënë përshtypjen se programi është bllokuar. Nuk eshte keshtu, vetëm tani nuk e kthen tasteve të secilës prej tasteve të fjalëkalimit. Pasi të shtypni enter, sistemi e njeh atë dhe fillon procesin e kërkuar.

Nuk e di pse është bërë në këtë mënyrë, por duhet të them se deri më tani futja e fjalëkalimit, vepron siç kishte vepruar deri më tani. Rinisja e kompjuterit nuk bën që të kthehemi në procedurën e mëparshme.

Shpresojmë që Apple të vendosë për këtë ndryshim, i cili me siguri do të ketë një arsye ose shpjegim që deri më tani nuk e dimë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   inigo dijo

  Arsyeja që unë mendoj është e njëjta pse kur shtypni një fjalëkalim në një pajisje iOS, "klikimet" e tastierës nuk tingëllojnë, thjesht për të shmangur dhënien e të dhënave për numrin e karaktereve që ka.

 2.   Spartacus dijo

  Normalshtë normale në shumicën e terminaleve aktuale si linux ose iTerm për mac (bash, zsh). Isshtë për siguri: mos zbuloni gjatësinë e fjalëkalimit në ekran.