Çfarë është AirPort dhe për çfarë shërben?

Shumë herë gjejmë produkte mollë se ato nuk janë aq të njohura dhe se funksioni i tyre na bën kuriozë. Sot ju sjell një shpjegim të shkurtër të AirPort, nëse është funksional dhe nëse ia vlen të blihet.

AirPort nga Apple

Së pari duhet ta dimë atë mollë ajo që ju po kërkoni është që të gjitha pajisjet tuaja të lidhen me njëra-tjetrën pa ndërlikime siç e kemi parë tashmë me AppleTV dhe një mjet shumë i rëndësishëm që ne përdorim në të gjitha pajisjet tona, iCloud. Për atë mollë Hasshtë shqetësuar gjithashtu që në shtëpitë dhe zyrat tona të kemi mundësinë e bashkëveprimit me pajisjet e jashtme.

MC414_AV2 MC414_AV3_GEO_EMEA_LANG_ES

Siç e shohim në imazh, AirPort Ai përbëhet nga 5 hyrje dhe një buton i vogël. Porti i parë, i vendosur në të majtë të imazhit, është për lidhni kabllon e rrymës aktuale, e ndjekur nga një lidhje Ethernet në të cilën ne do të lidhim kabllon nga modemi ynë konvencional në AirPort dhe kështu do të largohemi AirPort menaxhimin e rrjetit tonë të internetit.

Porta e mëposhtme ethernet do të jetë falas për të lidhur një kompjuter me kabëll. Më poshtë gjejmë një Porta USB që do të na lejojë të kthejmë një printer konvencional në një AirPrint domethënë nëse printeri juaj është i lidhur vetëm me kabllo usb, gjithçka që duhet të bëni është ta lidhni atë me Aeroport, konfiguroni atë nga mushama dhe voila, tani mund të printoni me valë nga cilido iDevice.

Një nga funksionet që më pëlqen më shumë është se me anë të një kabllo audio ose dalje ndihmëse të lidhur me një amplifikator ose pajisje zanore ne mund të riprodhojmë audion nga pajisjet tona.pple me valë nga kudo në shtëpinë tonë ose ku kemi të lidhur AirPort-in, ashtu si ne Apple TV, ne vetëm zgjedhim AirPort dhe gati!

Më në fund, butoni i vogël që ne gjejmë në të djathtë të së tërës është të rindizim A-nëimportoj nëse kemi probleme dhe duam ta konfigurojmë nga e para.

Cilësimet e AirPort

Konfigurimi i tij është më i lehtë nga sa mendoni. Në mushama ju vetëm duhet të kërkoni Shërbimi AirPort dhe do t'ju shfaqet menjëherë ndërsa jeni në pajisje IOS thjesht duhet të shkarkoni aplikacionin falas AimportojApp Store dhe do të keni gjithçka brenda aplikacionit për ta konfiguruar.

wifi_dual_image

Siç e shohim në imazh AirPort Express Kjo do të na lejojë të konfigurojmë një rrjet privat, të fshehur ose të ftuar Wi-Fi në mënyrë që të organizojmë më mirë pajisjet që lidhen me rrjetin tonë, përveç që mund të konfigurojmë dy lloje të brezit të rrjetit 2,4 GHz për pajisjet para 4s iPhone dhe një bandë e 5 GHz për pajisjet e mëvonshme.

Përveç kësaj, një nga funksionet kryesore është ai amplifikoj sinjalin wifi dhe do të keni më shumë pritje nga kudo që të jeni me pajisjen tuaj të lidhur.

Pamja e ekranit 2014-07-25 në 11.11.51       MC414_AV1 Pamja e ekranit 2014-07-25 në 11.11.26

 

Pamja e ekranit 2014-07-25 në 11.08.16

 

Përveç të AirPort Express ne e kemi atë Kapsula me kohë ekstreme të aeroportit që së bashku me të njëjtat funksione të parë tashmë, shton tre të reja dhe mjaft interesante. E para është që përfshin një hard drive nga 1 TB në 3 TB që do të rezervojë vazhdimisht të gjitha tonat Mac.

Së dyti, nëse lidhemi me AirPort Extreme një hard disk i jashtëm usb mund të ndajmë informacionin tuaj me valë në të gjitha pajisjet tona të lidhura në rrjet

Dhe së fundmi, ne do të kemi më shumë porte ethernet dhe një mbulim shumë më të gjerë të rrjetit tonë Wi-Fi sepse mund ta vendosim një në dhomën e ndenjes dhe një në dhomën tonë dhe ekstreme e aeroportit do të përsërisë dhe amplifikojë sinjalin e rrjetit tonë Wi-Fi nga ekspres aeroporti.

Pamja e ekranit 2014-07-25 në 11.09.15

 

Me atë që është thënë tashmë, për mua personalisht blerja e tij është një mundësi e mirë nëse shtëpia juaj ose hapësira juaj e punës është e madhe dhe interneti juaj nuk ka një sinjal të mirë Wi-Fi, gjithashtu nëse jeni një nga ata që nuk ju pëlqejnë kabllot shumë është një mundësi e mirë që muzika, printeri dhe skedarët tuaj të ndahen vazhdimisht pa u shqetësuar për lidhjet etj mollë gjithmonë kërkon të na japë rehati dhe më shumë se kaq.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   kuti jose luis rojas dijo

  Përshëndetje artikull i mirë, por ajo që unë gjithashtu do të doja të dija nëse gjithmonë duhet të futet në router apo jo. Dhe nëse mund të krijoj gjithashtu një re për të hyrë nga jashtë
  Falënderim

 2.   David marsinyach dijo

  Airpot Expres duhet të lidhet me routerin, përmes wifi, ose duhet të zëvendësojë drejtpërdrejt routerin e siguruar nga kompania.

 3.   luis muñoz dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm

 4.   Arturo dijo

  Dua ta përdor për të zgjeruar mbulimin wi-fi në shtëpi. A duhet që edhe reuteri kryesor të jetë molla?