Përdoruesit e Apple shpenzuan 1.800 miliardë dollarë në aplikacione në javën e fundit të vitit 2020

Mollë hapësinore

Ndoshta pandemia e lumtur që na godet në të gjithë planetin ka ndikuar negativisht në Apple, nga njëra anë, kur bëhet fjalë për dizajnimin, planifikimin, prodhimin dhe shpërndarjen e produkteve të saj këtë vit. Por falë edhe mbylljes, xhiroja e ndërmarrjes është rritur padyshim nga të dy hardware, como en program.

Apple ka zbuluar disa të dhëna kurioze, që ia vlen të studiohen. Në javën e fundit të vitit të kaluar ajo ka faturuar në aplikacionet e shkarkuara një dajak 1.800 millones të dollarëve. Pothuajse asgjë.

Pa dyshim, pandemia e lumtur ka ndryshuar zakonin e shumë njerëzve. Për shkak të izolim në shtëpi, pa dyshim që ka çuar në një rritje të konsiderueshme të konsumit dixhital, qoftë në nivelin e platformave audiovizive, ose aplikacione për lojëra dhe mjete për të punuar ose studiuar nga shtëpia.

Apple ka publikuar këto ditë se klientët e saj shpenzuan 1.800 miliardë dollarë në App Store gjatë javës së fundit të vitit 2020, një rritje prej 1.420 millones dollarë krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Një mizori.

Ai gjithashtu ka shpjeguar se shumica e shkarkimeve midis pragut të Krishtlindjes dhe natës së Vitit të Ri ishin games. Në Ditën e Vitit të Ri këtë vit, një rekord qarkullimi një ditor prej 540 milion dollarësh u vendos në App Store, krahasuar me 386 milion dollarë në ditën e parë të vitit 2020.

Disa nga aplikacionet më të shkarkuara në vitin 2020 ishin Zoom y Disney +. Kompania ka paguar gjithsej 200 miliardë dollarë për zhvilluesit, nga 000 miliardë dollarë një vit më parë.

Ata të Cupertino gjithashtu kanë theksuar bumin në disa nga shërbimet e tyre të tjera, pa dhënë shifra konkrete për disa nga ofertat më të rëndësishme, të tilla si Muzika e Apple y Apple TV +. Kompania tha se oferta e saj e pagesave mobile Apple Pay tani është pranuar në 90% të dyqaneve me pakicë në SHBA dhe se Apple Books tani ka 90 milion përdorues aktivë mujorë.

Shërbimet janë bërë një komponent gjithnjë e më i rëndësishëm i të ardhurave të përgjithshme të kompanisë, duke tejkaluar atë 53 miliardë dollarë në vitin 2020 dhe përfaqësojnë gati 20% të të ardhurave totale të Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.