Safari Technology Preview 156 tani është në dispozicion me rregullime dhe përmirësime

Azhurnimi i Shikimit të Teknologjisë Safari 101

Edhe një herë, Apple ka lëshuar një version të ri të shfletuesit të saj testues, ose i njëjti, shfletuesit që është gjithmonë në fazën beta. Safari Technology Preview në versionin e tij 156 Është publikuar me pak lajme. Ky version i ri përmban rregullime të gabimeve dhe përmirësime të disa veçorive që ishin zbatuar tashmë në versionet e mëparshme. Nëse jeni të interesuar të dini se cilat janë përmirësimet dhe korrigjimet, ju tregojmë më poshtë.

Safari Technology Preview 156 është lëshuar nga Apple. Në rrugën e tij për të vazhduar zbatimin e veçorive të reja në shfletuesin e paracaktuar të kompanisë, Safari, ai ka shfletuesin vjollcë Safari Technology Preview si një shtrat testimi. Këtu zhvilluesit mund të provojnë të gjitha lajmet që Apple paraqet pa frikë se mos prishin asgjë. Duke marrë parasysh që është softuer në gjendje beta të përhershme, gabimet mund të jenë të shpeshta. Kjo është arsyeja pse rekomandohet që të instalohet në kompjuterë jo primar. 

Këtë herë, versioni 156, nuk sjell lajme. Ajo që Apple ka bërë është përmirësimi i disa veçorive ekzistuese. Dhe më e rëndësishmja, korrigjoni gabimet që janë zbuluar për t'i zgjidhur ato në mënyrë që rezultati përfundimtar të jetë arritja e përsosmërisë. Rregullimet e gabimeve dhe përmirësimet e performancës janë përfshirë për:

 • kontrollues i faqes në internet,
 • CSS, JavaScript
 • pasqyrim
 • multimedial
 • animacione në ueb
 • Accessibility
 • Ueb api
 • Zgjatjet e Safarit.

Versioni i ri i Safari Technology Preview është në përputhje me makinat që përdorin macOS 13 Ventura, ndryshe nga versionet e mëparshme të Safari Technology Preview, por nuk funksionon më me macOS Big Sur.

Përditësimi i Parapamjes së Teknologjisë Safari është i disponueshëm përmes mekanizmit të përditësimit të softuerit në Preferencat e sistemit për këdo që ka shkarkuar shfletuesin. Shënimet e lirimit të plotë të përditësimit janë të disponueshme në faqen e internetit të Parashikimit të Teknologjisë Safari.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.