Patenta e re tregon se Apple Watch mund të masë presionin e gjakut

Apple dëshiron që ora e saj të jetë pajisja perfekte për matjen e shëndetit të njerëzve. Me funksionet që keni tani siç janë EKG dhe ato që dëshironi të shtoni si parandaloni sulmet e panikut, nuk mjafton. Një patentë e re përcakton se si kompania amerikane dëshiron të jetë Apple Watch në gjendje të masë presionin e gjakut. Ajo që ne zakonisht e quajmë matjen e tensionit.

Duket e çmendur, sepse deri më tani janë përdorur pajisje shumë më të mëdha dhe më të vështira se sa një orë për matje të këtij lloji, por kompania amerikane dëshiron ta arrijë atë dhe nuk ka pajisje të jashtme të çdo lloji.

Apple Wacth mund të masë presionin e gjakut sipas një patente

Apple dëshiron që Apple Watch të jetë në gjendje të përcaktojë presionin e gjakut që kemi dhe pa ndonjë pajisje periferike për ta ndihmuar atë në atë aventurë. Sipas një patente të re, e ashtuquajtura 10.646.121 që është lëshuar, ora do të jetë në gjendje të masë presionin me saktësi të ngjashme të të dhënave për pajisjet ekzistuese mjekësore për këtë.

Ajo që Apple propozon është se Në vend që të ketë sensorë të rregulluar përmes një byzylyku ​​ose ndonjë pajisje tjetër shtesë dore, ora vetë merr lexime nga një tufë sensorë. Një kombinim i harduerit dhe softuerit do të përfitonte nga kjo gamë e sensorëve për të llogaritur leximet e sakta.

Edhe pse në dokumentin e patentës nuk përmendet qartë Apple Watch, ai flet për një pajisje dore. Por kompania nuk ka gjasa të dëshirojë të lëshojë një pajisje të personalizuar për këtë detyrë. Sidomos duke marrë parasysh përpjekjet që kompania po bën për të prezantuar parametra të rinj shëndetësorë në orën Apple.

Si gjithmonë kur flasim për patentat, duhet të themi që mund të dalë ose jo në dritë. Për momentin është vetëm një ide. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Carlos dijo

    Orët e Samsung do ta shtojnë atë në vjeshtë.