Paul Allen, bashkëthemelues i Microsoft, vdes në moshën 65 vjeç

Sot lajmi i trishtuar për vdekjen e Paul Allen. Allen ishte 65 vjeç dhe për disa kohë ai po luftonte me limfomën jo-Hodgkin, një lloj kanceri që në fund të fundit i shkaktoi vdekjen.

Në këtë rast Allen së bashku me kolegun e tij Bill Gates themeluan kompaninë në 1975 dhe lajmi për vdekjen e tij po rrit mbështetjen e të gjithë sektorit, madje edhe vetë CEO i Apple ka pasur disa fjalë në llogarinë e tij zyrtare në Twitter për të shkarkuar bashkëthemeluesin e Microsoft.

Cicërima zyrtare e vdekjes së tij erdhi direkt nga llogaria e Paul Allen disa orë më parë:

Sipërmarrësi, investitori dhe filantropi shpjegoi në media se lufta që ai arriti të fitonte në 2009 kundër sëmundjes duhej të përsëritej përsëri. Përfundimisht sëmundja e mori më të mirë dhe ai vdiq në Seattle, Washington. CEO i Apple Tim Cook, Ndër të tjera, ata kanë thënë fjalët e tyre të mbështetjes duke kujtuar punën e bërë nga Allen:

Satia Nadella, Steve Ballmer, Sundar Pichai ose vetë Adam Silver, nga NBA, ka vlerësuar kalimin e Allen nëpër këtë botë dhe punën e tij gjatë gjithë jetës së tij.

DEP


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.