Apple ID, po sikur të harrojmë përgjigjet e sigurisë?

shëro-fjalëkalimin

Po sikur të harrojmë përgjigjet e pyetje sigurie Çfarë na bëri të vendosim Apple në dyqanin e saj të aplikacioneve? Kjo është pyetur nga një i njohur kohët e fundit dhe kjo është arsyeja pse unë dua të ndaj me të gjithë ju zgjidhjen e këtij "problemi", pasi në atë mënyrë ne do të dimë si të veprojmë nëse na ndodh.

Relativisht kohët e fundit, Apple ndryshoi mënyrën se si mundemi hyni në llogarinë tonë iTunes (e njohur më mirë si ID) për ta modifikuar, ndryshuar ose thjesht shtuar një adresë të re emaili, në këtë ndryshim shtoi tre "pyetje sigurie" për të qenë në gjendje t'i bëni këto ndryshime, dhe është normale që mund t'i harroni.

Mos u shqetëso, nuk do të jesh i pari që do të të ndodhë dhe nuk do të jesh i fundit. Me siguri kur bën këtë ndryshim disa muaj më parë, nuk mbajmë mend se çfarë përgjigjesh kemi dhënë për pyetjet e përgjithshme të bëra. Epo, tani do të thuash, mund të mos i mbaj mend as përgjigjet që kam vënë! Le ta kontrollojmë:

Ne hyjmë në https://appleid.apple.com/ ose nga faqja e mbështetjes së Apple Store Online dhe klikojmë në Manage Apple ID tuaj:

rigjeni-ruaj-fjalëkalimin-dyqan

Pasi të jenë futur adresa e postës elektronike dhe fjalëkalimi i llogarisë sonë, ne do të klikojmë në Fjalëkalimin dhe Sigurinë:

rigjeni-ruaj-fjalëkalimin-dyqan-2

 

Kjo është ajo ku ai na kërkon të përgjigjemi dy prej tre pyetjeve që na bënë muaj më parë, mirë nëse i dimë përgjigjet nuk do të kemi probleme, por çka nëse nuk i njohim? Nga këtu kemi dy mundësi:

 • Nëse konfiguroni një llogari email rivendosjeje, do të keni opsionin në fund rigjeni-ruaj-fjalëkalimin-dyqan-1
 • Telefononi direkt Apple ose kontaktoni me telefonin tuaj shërbimi i ndihmës

rigjeni-ruaj-fjalëkalimin-dyqan-3

Secila nga këto dy opsione, ne do ta rregullojë problemin shpejt. Nëse e keni konfiguruar llogarinë tuaj me një email rikuperimi, ju do ta ruani telefonatën (edhe pse është falas) dhe mund ta zgjidhni më shpejt, por nëse opsioni juaj është të telefononi Apple sepse nuk e keni konfiguruar emailin e rikuperimit, ata nuk do të ju vë ndonjë problem dhe Duke ndjekur disa hapa të thjeshtë me këshilltarin në anën tjetër të telefonit, problemi do të zgjidhet së shpejti.

Më shumë informacion - Së pari iMac "Refurbished" në Dyqanin Amerikan


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

46 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   opapp dijo

  dhe nëse nuk më jepet mundësia për të rishikuar, por nëse kam një llogari email rivendosjeje ???

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Ky opsion është në fjalëkalim dhe siguri. Ndiqni udhëzuesin që duhet të lini.

   të fala

 2.   Jordi Gimenez dijo

  Ju gjithmonë mund të telefononi për të dërguar email përsëri. A keni parë spam dhe çfarë jo?

  të fala

 3.   ann dijo

  Nuk kam mundësi të rivendosem edhe pse ndjek të gjitha hapat në tutorial dhe kam emailin e dytë

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Ende është e rrallë që opsioni ann nuk del, provoni të telefononi Apple dhe jam i sigurt që ata do ta zgjidhin atë në një moment.

   të fala

 4.   Luis Pantoja dijo

  A nuk mund të na thoni çfarë të bëjmë pa thirrur mollë?

 5.   Luis Pantoja dijo

  dhe nuk mund të na thuash çfarë të bëjmë pa thirrur mollë? kur nuk e kam këtë email rivendosës?

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Epo më vjen keq Luis, por nuk di ndonjë mënyrë tjetër për ta bërë.

   Një përshëndetje

   1.    Santiago dijo

    Përshëndetje, si jeni? Emri im është Santiago dhe jetoj në Peru, kam të njëjtin problem dhe jam përpjekur të kontaktoj Shërbimin Teknik të Apple dhe më thotë që shërbimi nuk është i disponueshëm, ju lutem nëse mund ta bëni Apple ta bëjë atë me ju. Bëni telefonatën dhe unë ju jap informacionin tim të plotë, vetëm për të marrë përgjigjet e 3 pyetjeve të mia të sigurisë Apple, si një bonus unë do t'ju jap një album që është blerë më parë në dyqanin e itunes «Jose jose - Në të mirë herë dhe në ato të këqija ", unë pres përgjigjen tuaj, faleminderit.

 6.   Max dijo

  Një pyetje:

  Nuk kam një email rikuperimi dhe nuk mbaj mend ndonjë nga përgjigjet.
  Unë kam kontrolluar faqen e mollës (Meksikë) por ka disa numra telefoni

  Dhe nuk e di cilën duhet të telefonoj

  A punon ndonjë nga telefonat apo ka ndonjë të veçantë për këtë lloj problemi?

  Ju faleminderit.

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Max, në parim ju duhet të telefononi këdo që është në mbështetje, por nëse ndonjë prej tyre është falas, provoni atë. Në Spanjë 900 janë ato falas, nuk e di se çfarë janë në Meksikë

   Përshëndetje.

 7.   hejmg dijo

  Unë kam një pyetje, problemi im është që unë ndryshoj fjalëkalimin tim, por më duket se kam shkruar gabim dhe nuk mund të futem më në llogarinë time por gjithashtu nuk mbaj mend pyetjet e sigurisë që mund të bëj

 8.   mario dijo

  Po sikur në vendin tim, i cili është Kosta Rika, nuk ka vend për të thirrur, nuk e di se ku është numri ose çfarë ????

 9.   Carlos dijo

  Hej, unë nuk e kuptoj atë për të ndryshuar përgjigjet si atje çfarë ?? Ndihmë të shpejtë ju lutem

  1.    Jordi Gimenez dijo

   A i ndoqët hapat në tutorial? Ju keni hyrë nga këtu: https://appleid.apple.com/

   të fala

   1.    Karen gtz dijo

    Na vjen keq për shqetësimin, por unë kam arritur kufirin tim të durimit dhe dua të hedh laptopin tim nga dritarja.
    E shihni, jam përpjekur për më shumë se pesë orë të kujtoj përgjigjet, por thjesht i kam harruar ato. Thirrja e Ndihmës Teknike nuk është një opsion sepse telefoni në shtëpinë time nuk ka punuar për dy javë dhe thirrja nga diçka më personale si telefoni im celular nuk më duket. Kështu që unë jam duke u përpjekur për të zgjidhur problemin në mënyra të tjera, kam rilexuar këshillat që Mbështetja Teknike ofron në faqen e tyre të mollës, por kjo më lë atje. Ajo për të cilën ata dhe procedura juaj bien dakord është se kam nevojë për një email shpëtimi, por nuk di si ta shtoj në llogari. Unë u përpoqa të shtoja një "postë alternative", por dyshoj se kjo është e njëjtë me atë të shpëtimit dhe prandaj nuk kam mundësi të modifikoj pyetjet / përgjigjet e sigurisë që ju shfaqen.
    Prandaj ju lutem të më ndihmoni, si mund ta shtoj atë email shpëtimi të lartpërmendur? A është e njëjtë me alternativën? Fjalët nuk do të përshkruajnë sa do të më ndihmonit nëse u përgjigjeni atyre pyetjeve. Pershendetje

    1.    Jordi Gimenez dijo

     Mënyra e vetme është duke telefonuar mbështetjen teknike dhe pasi t'iu përgjigjeni të gjitha informacioneve personale që ata kërkojnë, ata do të rivendosin fjalëkalimin tuaj dhe mund të shtoni adresën e emailit për raste të ardhshme.

     të fala

 10.   Julia dijo

  Fatkeqësisht, emaili nuk më arrin ashtu siç nuk duket se telefonon

 11.   bateri kineze dijo

  problemi im është që posta ime e shpëtimit nuk funksionon më dhe nuk mund të fut postën në mënyrë që të më japë zgjidhjen

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Mirë chinodwdrums, unë mendoj se zgjidhja juaj është të telefononi Apple dhe të raportoni problemin.

   të fala

 12.   adris dijo

  Përshëndetje, sa i përket AD-së sime është nga Meksika dhe në Peru ku po jetoj tani, bleva një iPhone dhe harrova përgjigjet dhe i kërkova sepse ishte blerja ime e parë në këtë pajisje, ata duan të shënojnë problemin është se këtu unë nuk keni një sinjal dhe opsioni i Perusë thotë vetëm që komunikon me operatorin AYUDA POR FIS: '(

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Mirë Adris, e vetmja mënyrë është të kontaktoni Apple ose të shkoni në dyqanin ku keni blerë pajisjen dhe t'i bëni ata të kryejnë menaxhimin. A u përpoqët ta bëni atë në internet? http://www.apple.com/support/country/

 13.   Jacqueline dijo

  Pershendetje Kam krijuar një llogari të re në hotmail për të krijuar një ID të re për të hyrë në një dyqan tjetër, por nuk mbaj mend se cili ishte emaili kryesor dhe as përgjigjet e pyetjeve. Unë kam vetëm postën elektronike të rikuperimit. Por nuk e di se çfarë të bëj me këtë, sepse nëse hyj në App Store me Mail-in e rikuperimit, krijon një ID tjetër të re për mua dhe më duhet të fut atë që kam harruar! A e dini se çfarë mund të bëj

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Jacqueline, duhet të dini se çfarë ishte emaili për ID-në e re të Hotmail. Nëse nuk e mbani mend atë email kryesor, email-i i rikuperimit është i padobishëm.

   të fala

 14.   Josue dijo

  Përshëndetje, postim i mirë. Kam një pyetje, a është e mundur të ndryshosh emailin rezervë për të rivendosur fjalëkalimin? Pershendetje

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Good Josue dhe faleminderit që na lexuat, po, është e mundur ta ndryshoni atë email duke hyrë në ID-në tuaj Apple nga opsioni 'Manage account'

   të fala

 15.   Ciria dijo

  Kam një problem, nuk më kujtohen pyetjet e mia të sigurisë, e dërgova në postë shumë herë dhe asgjë nuk mbërriti kurrë dhe nuk pata mundësinë të telefonoj ose numrat e telefonit. Ndihmoni ju lutem😭😭😭😭😭😭 përshëndetje !!

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Ciria, a e shikove postën e bezdisshme nga ajo llogari? telefonin e mollës do ta gjeni këtu http://www.apple.com/support/country/ në varësi të vendit ku jetoni.

   të fala

 16.   Juan Pablo dijo

  Përshëndetje Jordi Gimenez. Kam një pyetje, çfarë ndodh nëse dua të rivendos një llogari icloud por në një llogari tjetër përveç id apple?

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Juan Pablo, nuk jam i sigurt pse nuk e bëra kurrë atë, por mendoj se secili Apple ID është i lidhur me llogarinë iCloud, kështu që ndoshta nuk mundeni.

   të fala

 17.   Alin dijo

  Më falni, por çka nëse jam në një tablet dhe asgjë nuk duket nga pika e parë që na dhatë, "menaxhimi" nuk shfaqet dhe unë me të vërtetë dua të shkarkoj një lojë, ju lutem, nëse do të më jepni numrin e Apple ID për ndihmoni qe ata te me ndihmojne ose nese keni ndonje ide tjeter ??? Faleminderit shpresoj te me ndihmoni

  1.    Alin dijo

   Ju do të më jepnit gëzim të madh nëse do të më ndihmonit

   1.    Jordi Gimenez dijo

    Përshëndetje Alin, e kuptoj që po provon nga një tabletë? Ky udhëzues është bërë nga një kompjuter. Telefonat Apple janë: http://support.apple.com/kb/HE57?viewlocale=es_ES

    Pershendetje

    1.    Alin dijo

     Faleminderit shumë faleminderit faleminderit

 18.   JOSE OSOIRO dijo

  Pershendetje e kam shkruar gabimisht emailin tim kur dua te instaloj WHATSAP .. DHE ME PYET TE VERIFIKOJ TE JEM I AFTESISHT TE ENTER .. ÇFAR WH BOJ

 19.   Danieli dijo

  Pershendetje, une jam nga Peruja dhe kam te njejtin problem, ndodh qe eshte blerja ime e pare dhe ata me bejne pyetje sigurie por nuk i mbaj mend dhe une jam perpjekur qe ti rikrijoj, kam mundesi por asgje arrin ose postë e bezdisshme, çfarë mund të bëj?

 20.   Julio Bolaños dijo

  Ditë më parë Apple ID-ja ime ishte vjedhur dhe është me rëndësi të madhe për mua ndërsa flas për të folur personalisht ose për të thirrur mbështetje teknike këtu në Venezuelë nuk ka numra që unë mendoj pasi unë pres një përgjigje të shpejtë

 21.   CHAVA DURAN dijo

  Q TQL, HEY NESE MUND T’I NDIHMONI T’I Bllokohet ID-ja ime, NUK MUND T EN HYR P PASWORDS DHE SIGURIN B SEPSE NUK M G Jep Opsionin, Thjesht më Thotë Q IDE-N M IS Bllokohet, PO SHKOJ T TO RESTROJN P PASWORD NFSE E BOJ NGA POSTA NUK M G JAP OPTIONI. NUK MUND TEC MERR EMAIL DHE NESE SHKUAR P FORR SIGURIN AN
  ATI I CERVIDORIT, ÇFAR C MUND T D BJ?

 22.   John dijo

  Nga Peru cili është numri për të thirrur? Sepse as unë nuk e marr opsionin e rivendosjes

 23.   mjggcroccod dijo

  Jordi, zgjidhja juaj është të telefononi Aplle

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Nuk është e nevojshme të fyhet, prandaj redaktoj komentin

   të fala

 24.   Alex dijo

  Kam një mundësi për të "shtuar postë rikuperimi" Unë zgjedh opsionin dhe asgjë nuk ndodh.

 25.   Patricia dijo

  Përshëndetje, kam harruar pyetjet e sigurisë dhe opsioni për t'i rivendosur ato nuk shfaqet, çfarë të bëj? Kam humbur gjithashtu fjalëkalimin për emailin e rikuperimit

  1.    Jordi Gimenez dijo

   E vetmja gjë që mund të mendoj është që ju të telefononi Apple pasi që pa emailin e rikuperimit do të jetë e vështirë.

   të fala

 26.   Robert M. dijo

  Kur rivendosni pyetjet, kuptoj se ata nuk kanë informacion të mjaftueshëm për të qenë në gjendje t'i rivendosin ato, pse është kjo? dhe faleminderit për kohën tuaj, përshëndetje.

 27.   veronikë dijo

  Mirëmëngjes kam shkruar nga Ekuadori duhet të di nëse mund të më ndihmoni. Unë kam një iPhone 6 me një icloud timin por një ditë kur më kërkoi fjalëkalimin e vendosa rreth tre herë dhe nuk më kapi sepse sinjali Wi-Fi ishte shkëputur dhe më bllokoi për siguri nuk mundem më hyj me fjalëkalimin tim dhe unë shkoj në pyetjet e sigurisë, por unë nuk mbaj mend saktësisht dhe nuk e di se çfarë mund të bëj. Për më tepër, emaili nga ajo llogari është i vjetër dhe u bllokua për arsye sigurie dhe unë kurrë nuk u rivendosa.

bool (e vërtetë)