MacBook Pro i nivelit të lartë kapërcehet nga iPad Pro i ri me M1

iPad Pro

Më 20 Prill në një ngjarje në internet, Apple prezantoi, ndër shumë gjëra, edhe iPad Pro i ri me M1. Një makinë e vërtetë që tani konsiderohet si një alternativë e vlefshme për një Mac. Por gjithashtu, nëse i kushtojmë vëmendje figurave që tregon, ne kemi një pajisje që është superior ndaj MacBook Pro aktual me Intel. Një i egër.

MacBook Pro 16 inç

Standardet tregojnë se iPad Pro M1 ofron një rritje me 50% të shpejtësisë dhe tejkalon performancën e MacBook Pro të nivelit të lartë. Porositë e para iPad Pro M1 janë planifikuar të arrijnë tek klientët më vonë këtë muaj. Para atyre mbërritjeve, rezultatet e para referuese të tabletës më të re dhe më profesionale të Apple kanë arritur në Geekbench dhe rezultatet vërtetojnë pretendimet e Apple se iPad Pro i ri është deri në 50% më i shpejtë se paraardhësit e tij.

Brezi i pestë iPad Pro me procesorin M1 merrni rezultate një bërthamë rreth 1.700 dhe shifra shumë-bërthamë rreth 7.200. Për hir të krahasimit, iPad Pro 2020, i mundësuar nga një procesor A12Z, arrin rezultate përkatësisht 1.100 dhe 4.656 në standarde me një bërthamë dhe me shumë bërthama.

Performanca e iPad Pro M1 është në të njëjtin nivel me Mac-et me çipin e ri M1, dhe dukshëm më i mirë se iPad Pro A12Z që zëvendëson. Madje mund MacBook Pro të nivelit të lartë 16 inç, i dyti vetëm për të zgjedhur konfigurimet iMac dhe Mac Pro. Pra, është një mundësi e mirë për ata që nuk duan një kompjuter. Tani, vazhdoj të them se problemi me iPad Pro është që sistemi operativ nuk është macOS. Kështu që ne nuk do të jemi në gjendje të kryejmë veprime të caktuara që mundemi me një Mac. Por sigurisht ajo që kemi në dorë është e ardhmja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.