Procesorët Tiger Lake të Intel-it që asnjë Mac nuk do të montojë

Apple Silicon do të thotë fundi i Intel

Në WWDC 2020, Tim Cook njoftoi se Apple ishte gati të përdorte procesorët e saj më vonë këtë vit. Silici i mollës do të jetë një realitet i qartë për disa muaj. Ndërkohë, Mac-et vazhdojnë të montojnë procesorë nga kompania Intel. Ky tashmë po njofton përfitimet e përpunuesve të Tiger Lake. Përpunuesit që ka shumë të ngjarë të mos montohen në asnjë Mac edhe pse Intel duket se ka ende shpresë.

Me reklamën e Tim Silicon të Apple Silicon dhe duke filluar për disa muaj dhe me zgjerim i plotë në dy vjet, zërat e ndryshëm të Intel thanë shpejt se megjithëse bashkëpunimi midis të dy kompanive mund të jetë në përfundim, duhet të merret parasysh se do të mbetet i lidhur nga të gjithë Mac-et se ata kanë përpunues të markës dhe sepse ka të ngjarë që disa nga të rinjtë të mund të përdoren ende në Mac-et e mëposhtëm.

Por kjo mundësi është e vështirë të ndodhë sepse nëse prezantimi i Siliconit të Mollës ndodh më vonë këtë vit, ajo do të përkojë me nisjen e Liqenit të Tigrit. Apple nuk do të shqetësojë krijimin e modeleve të reja Mac me këta procesorë duke ditur që në një maksimum prej dy vjetësh duhet t'i deklaroni të vjetruara nga pranimi i plotë i Apple Silicon.

Përpunuesit e Tiger Lake janë të mrekullueshëm. Apple duhet të jetë i vëmendshëm ndaj kësaj lëvizje për të shmangur rënien në mediokritet. Intel përgatit procesorë më të shpejtë me kosto më të ulët dhe menaxhim më të mirë të nxehtësisë. Kjo do të thotë se do të performojë më mirë për sa i përket performancës sesa grafikët tuaj nga gjenerata 11 dhe më herët, pasi është i aftë të funksionojë në frekuenca më të larta dhe me performancë më të mirë në të njëjtin tension. Përndryshe, ajo gjithashtu mund të sigurojë performancë të krahasueshme me gjeneratën e mëparshme kur përdorni më pak energji.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.