Punonjësit e Apple do të kthehen në zyrë në Shtator

Apple Park

Tim Cook dje u dërgoi një shënim informues të gjithë punonjësve të tij duke u thënë atyre që janë ende duke telekomunikuar nga shtëpia ata do të kthehen në zyrë në shtator. Të paktën tre ditë në javë. Lajm i shkëlqyeshëm, pa dyshim.

Lajm i shkëlqyeshëm sepse kjo do të thotë që më në fund po fitojmë betejën me të lumturit COVIDIEN-19. Shtetet e Bashkuara kanë qenë një nga vendet e zhvilluara më të prekura nga pandemia, por gjithashtu ka qenë një nga të parat që vaksinoi një pjesë të madhe të popullsisë së saj. Vetë Apple po vaksinon punonjësit e saj, dhe kjo i mundëson asaj të njoftojë "përsëri në zyrë" sot.

Prag sapo e postova atë Tim Cook dje u dërgoi një memorandum punonjësve të tij, ku ai shpjegoi, ndër të tjera, se ata që aktualisht po punojnë nga shtëpia, do të kthehen në zyrë në shtator, të paktën tre ditë në javë.

Pavarësisht nga të gjitha ato që kemi qenë në gjendje të arrijmë ndërsa shumë prej nesh kanë qenë larg, e vërteta është se diçka thelbësore nga viti i kaluar ka munguar: njëri-tjetri. Telefonatat me video kanë zvogëluar distancën midis nesh, pa dyshim, por ka gjëra që thjesht nuk mund të përsëriten.

Me këtë mesazh CEO i Apple ka adresuar për të shpjeguar arsyen e kthimit në zyrë. Ai mendon se pavarësisht se sa mirë ka shkuar gjithçka me videokonferencë, ato kurrë nuk mund të zëvendësojnë kontaktin njerëzor ballë për ballë, i cili është i rëndësishëm në Punët ekipore.

Shumica e punonjësve do të kërkohet të kthehen në zyrat e tyre e hënë, e martë y e enjte, me opsionin e telekomunikimit të Mërkurën dhe të Premten. Ekipet që kërkojnë punë ballë për ballë do të kthehen në zyrë katër deri në pesë ditë në javë.

Lajm i shkëlqyeshëm, pa dyshim, sepse ky vendim është një tregues më shumë se falë vaksinave lumturia më në fund po kapërcehet pandemike, (të paktën në disa vende) dhe për një kohë të shkurtër do të kthehemi në normalitetin e dëshiruar nga i gjithë njerëzimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.