Punonjësit e Apple kanë paguar pushim për t’u vaksinuar

Apple Park

Apple, si shumë kompani të tjera, vendosi të dërgojë të gjithë punonjësit në shtëpi për të punuar në distancë. Tani që vaksinat janë në dispozicion në shumicën e vendeve, Apple dëshiron që punonjësit e tyre të jenë në gjendje të shkojnë të vaksinohen pa zbritur kohën e nevojshme për ta bërë atë nga paga e tyre.

Por, përveç kësaj, ajo gjithashtu ofron pushim mjekësor me pagesë për ata punonjës që përjetojnë efekte anësore siç thuhet nga Bloomberg. Apple, si shumica e kompanive, nuk ka furnizimin e saj të vaksinave, kështu që punonjësit duhet të caktojnë një takim në qendrën e tyre shëndetësore.

Kampusi i Apple është mbyllur praktikisht që nga pranvera e kaluar, me shumicën e punonjësve që punojnë në distancë, ashtu si shumë qytete të tjera ku Apple ka pajisje. Apple dëshiron që punonjësit e saj të fillojnë akbëhen të vetëdijshëm për rëndësinë e vaksinimit në mënyrë që të jetë në gjendje të rihapë objektet e saj.

Në një nga intervistat e fundit që Tim Cook ka dhënë, ai deklaroi se mezi pret që punonjësit të kthehen në punë personalisht, pasi prania fizike kërkohet që të planifikojnë bashkëpunimin dhe inovacionin.

Inovacioni nuk është gjithmonë një aktivitet i planifikuar. Po përplaset me të tjerët gjatë gjithë ditës dhe avancon një ide që sapo keni pasur. Dhe për këtë është e nevojshme të jemi së bashku.

Marsin e kaluar, Apple pretendoi se nuk kishte afat për kthimin e punonjësve në ambienteSidoqoftë, në shtetin e Kalifornisë, njerëzit mbi 16 vjeç do të jenë në gjendje të vaksinohen me takim, duke filluar nga 15 Prilli.

Përkundër faktit se të gjitha Dyqanet e Apple kanë rihapur dyert e tyre në të gjithë botën, ka ende shumë punonjës që janë duke punuar në distancë nga shtëpitë e tyreQershori është data që Cook pretendoi vitin e kaluar si data ideale që kampusi Apple të mbushet përsëri me punëtorë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.