Qendra e parë e të dhënave e Apple në Kinë zyrtarisht fillon punën

Qendra e parë e të dhënave e Apple në Kinë zyrtarisht fillon punën

Apple ka filluar zyrtarisht operimin në qendra juaj e parë e të dhënave në Kinë më shumë se tre vjet pasi ai filloi ndërtimin e objektit për të ruajtur të dhënat e klientëve brenda kufijve të vendit.

Qendra e të dhënave, e vendosur në provincën jugperëndimore të Guizhou, filloi të funksionojë këtë javë, sipas gazetave lokale. Qendra e të dhënave do të operohet nga Guizhou-Cloud Big Data (GCBD) dhe do të përdoret për të ruajtur të dhënat iCloud nga klientët kinezë në të gjithë vendin. Sipas mediave shtetërore XinhuaNet, qendra e të dhënave "do të përmirësojë përvojën e përdoruesve kinezë përsa i përket shpejtësisë së hyrjes dhe besueshmërisë së shërbimit".

Apple po planifikon gjithashtu një qendër të dytë të të dhënave në qytetin e Ulanqab në Rajonin Autonom të Mongolisë së Brendshme. Në vitin 2016, qeveria kineze miratoi një ligj të ri për sigurinë kibernetike që do ta detyronte Apple të ruante të dhënat e klientëve në serverat lokalë. Vitin pasues, Apple nënshkroi një marrëveshje me qeverinë Guizhou për të filluar ngritjen e qendrës së saj të parë të të dhënave në vend.

Rregulloret e SHBA ndalojnë Apple të lëshojë të dhëna tek autoritetet kineze. Sidoqoftë, si pjesë e marrëveshjeve të saj në vend, GCBD është pronari ligjor i të dhënave Apple iCloud në Kinë. Kjo i lejon autoritetet kineze të kërkojnë të dhëna nga telekomi, në vend se nga Apple.

Çfarë thuhet në anglisht një Win-Win. Ata të dy fitojnë. Kina dhe Apple. E para me ruajtjen e të dhënave në nivel lokal dhe arritjen e qasjes më të shpejtë. Apple duke forcuar lidhjet me superfuqinë dhe gjithashtu duke pasur të dhëna në atë mjedis dhe më afër përdoruesve, ajo fiton në lehtësi dhe ul kostot. Çfarëdo që të shikoni, ju gjithmonë fitoni në këtë shfaqje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.