Thashethemet për testin e glukozës në gjak të Apple Watch Series 8 rikthehen

glukozë

Ne kemi dëgjuar thashetheme për një kohë për një sensor të ri që mund të përfshijë një seri të ardhshme Apple Watch: a njehsor glukoze. Do të ishte pajisja e parë në treg që mund të matë nivelin e sheqerit në gjak në mënyrë jo invazive.

Do të bëhej me një sensor optik, të ngjashëm me atë të inkorporuar tashmë në Apple Watch aktual për të matur pulsimet dhe nivelin e oksigjen në gjakun e përdoruesit. Do të ishte një revolucion për miliona diabetikë në mbarë planetin. Edhe sot e kësaj dite është vetëm një thashetheme, por kur lumi tingëllon ...

Thashethemet se seria 8 e Apple Watch të vitit të ardhshëm, do të jetë në gjendje të matë nivelin e glukozës në gjak, ngjashëm me atë që bën aktualisht duke matur nivelin e oksigjenit në gjakun e përdoruesit që e mban atë në kyçin e dorës.

DigiTimes sapo publikoi një raport duke shpjeguar se Apple dhe furnitorët e saj kanë filluar punën për sensorë të rinj infra të kuqe për gjatësi vale të shkurtër, një lloj sensori që përdoret zakonisht në pajisjet e kujdesit shëndetësor. Këta sensorë të rinj do të lejojnë Apple Watch të masë nivelin e sheqer në gjakun e përdoruesit të saj.

Realiteti është se në treg nuk ka ende një pajisje elektronike të aftë për të matur glukozën në gjak me një sensor optik, në mënyrë jo invazive, pa pasur nevojë të “godhojë” përdoruesin. Por si tashmë ne informojmë në kohën e tij, prodhuesi i komponentëve Fotonika Rockley (Furnizuesi i Apple, meqë ra fjala), tashmë ka një glukometër optik në fazën e testimit.

Pra, nëse testet për pajisjen e përmendur janë të mira dhe Apple përcakton se ato janë mjaftueshëm të besueshme për t'u miratuar nga organizatat ndërkombëtare shëndetësore, ka shumë të ngjarë që aksionerët e Rockley Photonics të fitojnë lotarinë dhe ai sensor do të inkorporohet në pjesën e pasme të të Apple Watch Seria 8. Do të jetë justifikimi i përsosur për të rinovuar Serinë time 6.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.