Riparimi i Topit Lundrues të Miut të Fuqishëm

Epo, këtu është tutoriali im i dytë i fotove, kësaj here se si të zgjidhim mosfunksionimin e topit mitik të miut tonë të Fuqishëm. Shtë një mi që Apple "ka kryer" jo shumë kohë më parë dhe është ende aktual në treg. Ky udhëzues fotografik është i vlefshëm si për versionin BlueTooth ashtu edhe për miun USB (me ndryshimin e vetëm që USB nuk kërkon heqjen e baterive).

Ne do të vazhdojmë me çmontimin dhe rastësisht do të bëjmë një MOD të vogël (të përshkruar në fund) për të qenë në gjendje ta çmontojmë disi më shpejt në të ardhmen.

Së pari, me një kaçavidë të fundme kalojmë nëpër brazdën e bazës për të hequr unazën.
Ne jemi të kujdesshëm për të mos lënë gjurmë.

Tani, me ndihmën e të njëjtit kaçavidë, ne futemi anash pikërisht aty ku ndodhet boshti i rrotullimit midis bazës dhe zorrës për të liruar një nga bulonat.

Ne jemi të kujdesshëm kur ngremë kutinë pasi ekzistojnë dy rripa kabllosh që e lidhin atë me bazën.

Ne heqim kabllon që lidh bazën me mekanizmin e topit duke tërhequr fillimisht kapësen e zezë për ta lëshuar atë.

Pasi të jenë kapur të tre vidhat që mbajnë mekanizmin e topit në strehim, ne shohim se në anët e kutisë ka dy vrima që duhet t'i shtyjmë pak lart.

… Dhe ne morëm mekanizmin e plotë nga faqja juaj.

Ne heqim rrotullat nga vendi i tyre, pavarësisht se kujtojmë se ku po shkonin pasi të gjithë janë njësoj ...

... dhe ne i pastrojmë ato së pari me një thua ose një marrje të butë plastike dhe pastaj me një shtupë pambuku dhe UJI. (Pa alkoole pasi ato mund të deformojnë rrumbullakësinë e boshteve)

Pasi të gjithë përbërësit të jenë të pastër, ne e mbledhim përsëri derdhjen duke kujtuar se rrotullat shkojnë në anët e djathtë të secilës prej akseve (duke parë nga poshtë).

Mos harroni gjithashtu se kjo anë e parë në foton më sipër është ajo që shihet nga hapja e vetme që ka kutia e zezë, domethënë, aty ku hyn brezi i kabllos.

Ne e vendosim asamblenë përsëri në vendin e saj në rast dhe e rregullojmë atë me vetëm dy vida (opsionale) dhe ne humbasim të tretën pasi bëra herën e parë që çmontova miun (shikoni foton e pestë duke filluar nga lart) ... Epo, shkon, kjo është një shaka;) ... nëse i mbani të tre vidat sepse keni qenë të kujdesshëm që të mos punoni në buzë të tryezës, vendosni të treja, por nëse ju kanë mbetur vetëm dy, siç është imja rast, ju rregulloni qendrën dhe njërën nga anët pasi ato përkryer mbajnë të tërën.

Tani mos harroni të lidhni rripin në vend me pjesën metalike (ari) të kthyer lart dhe shtyni kapësen e zezë në pikat e treguara më poshtë për të rregulluar kabllon mirë.

Pasi kablli të rregullohet dhe të kontrollohet se është i fortë duke tërhequr pak, ne vazhdojmë të përshtatim boshtet duke e vendosur njërën të parën në vendin e saj mbi bazën dhe ndihmojmë tjetrën duke e kërkuar zorrë me kaçavidë ndërsa shtypim lehtë setin me dorën tonë derisa të hyjmë brenda.

Tani që gjithçka është mbyllur, ne vetëm duhet të vendosim unazën në vendin e saj, por në mënyrë që të mos na duhet ta ngjisni atë, ne do të bëjmë MOD-in e mëposhtëm.

Me disa pincë të imta ne deformojmë shumë pak drejt pjesës së jashtme, majave të projeksioneve plastike që hyjnë në brendësi të miut siç mund ta shihni në foton më poshtë.

Në këtë mënyrë, parashikimet do të ushtrojnë presionin e nevojshëm për të mbajtur unazën në vend pa rënë gjatë përdorimit normal të miut.

Tani e vendosim unazën në vendin e saj dhe kontrollojmë që të mos bjerë. Nëse është e nevojshme, kaloni projeksionet me pincë.

Këta kanë qenë të gjithë miqtë ... Thjesht komentoni se tani po e shkruaj këtë postim ndërsa e ul dhe e ngarkoj me topin e Miut të Fuqishëm në foto dhe shkon mirë.

Shënim: Në një postim të mëparshëm kam komentuar se për të riparuar topin ia vlen ta thithësh dhe ta kthej shumë derisa të thahet, nga ana tjetër, kur papastërtia është tashmë shumë dhe fillon të dalë rreth skajeve, ti duhet t'i drejtohen procedurës së përshkruar këtu.

SaludOSx dhe lëviz në të gjitha drejtimet! 😉


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jordi Muñoz dijo

  Faleminderit shumë, unë ruaj 69 që pa tel që unë të kërkuar për të blerë është me vlerë që unë nuk e di se si dreqin për të hapur atë. Gjithashtu, të gjitha informacionet më kanë ndihmuar shumë, por unë bëj diçka për të ripozicionuar rrotullat dhe për të vendosur të gjithë paketën e topave dhe rrotullave në pozicionin e duhur (unë tashmë e bëra anasjelltas dhe unë duhej të shikoja tutorialin përsëri )
  E imja është me tela dhe unë kam kryer operacionin "zemra e hapur": madje pa e shkëputur kabllon nga mekanizmi i topit dhe duke përdorur miun gjatë punës me zorrët e tij për të kërkuar dhe lëvizur udhëzuesin ...
  çfarë kënaqësie të lëvizësh përsëri në të gjitha drejtimet ...
  Përshëndetje dhe faleminderit përsëri!
  Jordi

 2.   jaca101 dijo

  Duhet patur kujdes dhe saktësi gjatë ripozicionimit të tyre. Para mbylljes kontrolloni që të gjitha rrotullohen

 3.   Kim dijo

  Fantastik! Funksionon përsëri, tutoriali është shumë i mirë, Faleminderit!

 4.   karpri dijo

  Madhe Më çmendi duke kërkuar se si ta hap fuqinë e mallkuar. Ai e dinte se cili ishte problemi dhe si ta rregullonte, por nuk mundi të hynte në zorrë. Shpjegimi është perfekt, pa dyshim. Ministria e Mbrojtjes, gjithashtu e shkëlqyeshme

 5.   Mopsia dijo

  Dhe të mendosh se e arrita të njëjtën gjë vetëm duke kaluar një GJATSUES në top dhe PA GULA ASGJ.

  Mundohuni të besoni.

  Ndonjëherë ata na dërgojnë në operacion dhe thjesht kemi ethe.

 6.   royfuka dijo

  Faleminderit njeri, unë e përdora shumë udhëzuesin tënd për të riparuar miun që ata hodhën në punën time, më në fund e riparova atë, tani është në PM dhe në macin tim hahaha

 7.   Alx dijo

  E pastrova sot siç bëj zakonisht: një pikë alkool dhe fërkoj topin në një këmishë pambuku. tani rrotulla funksionon në mënyrë perfekte në të 4 drejtimet por butoni qendror nën top ka ndaluar së punuari. Dikush mund të më tregojë se si ta rregulloj? IMac im është më pak se një vjeç… nëse unë telefonoj për shërbim, a do ta zëvendësojnë këtë miun me një të ri?

 8.   chuche67 dijo

  FALEMINDERIT P MOR MOPSY ... Unë do të shkoj për të zorrë SEPSE NUK KA PUNUAR PER MUA POR Unë provova shlyesin, dhe ai punoi për mua.
  OK..K ADSHILLOJ T TO TESTIM PARA SE T BNI Kirurgjinë ..

 9.   Fëmijë dijo

  Faleminderit shumë për udhëzuesin jaca 101 !!!!!
  Unë ndoqa hapat dhe gjithçka ka shkuar siç tregohet. E vetmja gjë e dobët ishte hoop në fund. Sa më shumë që përpiqem ta vendos duke i përkulur pak skedat, nuk më duket mirë për shkak të kabllit. Me çfarë mund ta ngjisja? Sepse nëse e godas me Loctite, nuk do të mund ta hap më pa e prishur, apo jo ????
  Të gjitha të mirat !!!!!!!

 10.   Jessica H nga Panama dijo

  Epo, duket interesante të dihet se unë mund ta çmontoj miun në një moment ekstrem, megjithatë unë isha në gjendje ta zgjidhja këtë problem të zhvendosjes së topit me një takim ngjitës, e vendosa atë në një kryq dhe e ngjita në një sipërfaqe ( goma është ngritur) në skajet e kryqit me më shumë shirit ngjitës dhe pastaj e ktheva topin në 4 drejtime, pastaj në një rreth dhe problemi zgjidhet.
  Por nëse kjo nuk do të funksiononte për mua në të ardhmen, unë mendoj se do të rrezikoja ta hapja, nëse të gjithë njerëzit e macit ju dërgojnë gjithmonë për të blerë një tjetër. Faleminderit shumë për ndarjen e njohurive tuaja, është një lehtësim dhe na jep shpresë.

 11.   j antonino villegas v. dijo

  Faleminderit kompanisë, do ta provoj, përshëndetje