Apple azhurnon Safari për macOS

MacBook Pro

Apple ka pasur një ditë shumë interesante. Ka lëshuar versione të reja të macOS Catalina, watchOS, tvOS, iPadOS, etj, dhe gjithashtu një azhurnim të shfletuesit të vetë kompanisë amerikane. Safari është azhurnuar në mënyrë që të jetë në përputhje me një nga masat që përdoruesit po kërkonin më shumë: Fuqia bllokoni cookies të palëve të treta plotësisht, nëse kjo është ajo që përdoruesi dëshiron.

Safari përshtatet dhe do të jetë në gjendje të bllokojë cookies të palëve të treta plotësisht në macOS

Apple ka azhurnuar shfletuesin e saj të Internetit me mundësinë e të qenit në gjendje të bllokojë plotësisht cookies të palëve të treta. Kjo siguron më shumë privatësi për përdoruesit e Safari në Mac. Gjithashtu në iOS.  përmirësimet e bëra kanë të bëjnë me Funksioni inteligjent i parandalimit të gjurmimit.

Këto cookies të palëve të treta ato do të bllokohen si parazgjedhje. Duhet të jetë në këtë mënyrë. Logshtë logjike, njerëz që përdorin rregullisht këtë shfletues, ato nuk mund të jenë në pritje të refuzimit të cookies çdo herë që vizitohet një faqe në internet. Përkundrazi, nëse nuk duam ta bllokojmë, atëherë duhet të veprojmë në mënyrë aktive.

Kjo është një nga risitë e macOS Catalina 10.15.4 që është prezantuar së fundmi. Deri tani e dini, nëse azhurnoni në versionin më të fundit të sistemit operativ për Mac, do ta keni këtë funksionalitet të ri në Safari. Diçka që ne i vlerësojmë shprehimisht të gjithë ata që vlerësojnë privatësinë tonë.

Kjo veçori e vendos Safarin si shfletuesi i parë konvencional që ndërmori këtë hap për privatësinë e përdoruesit gjatë shfletimit të internetit. Tor tashmë e ka këtë aftësi, por nuk është një shfletues tipik. Shfletuesi i Google, Chrome, gjithashtu dëshiron këtë sjellje, por me sa duket ai nuk do të jetë në gjendje ta zbatojë atë deri në vitin 2022.

Le të shpresojmë që ekspertët të analizojnë sjelljen e kësaj risie në Safari dhe që me të vërtetë bllokon ato cookies si parazgjedhje. Tashmë do të shohim analizën të bëra për këtë qëllim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.