Safari Technology Preview 101 rregullon të metat e hershme.

Safari Teknologjia Pamjeje

Menjëherë pas kanë lëshuar Safari Technology Preview në versionin 100, Apple nis një azhurnim të ri, 101, i cili korrigjon disa probleme të hasura në versionin e mëparshëm. Sigurisht që nuk mund të themi që kompania amerikane nuk i vendos bateritë kur zbulon një defekt.

Versioni i ri tashmë tejkalon njëqind në pothuajse katër vjet në lidhje me ky shfletues eksperimental, i lëshuar në Mars 2016.

Safari Technology Preview, një shfletues për të provuar dhe parë se çfarë është më e mira për Safari

Paraqitja e Teknologjisë Safari e nisur në Mars 2016, u krijua si një laborator prove. Ai kërkon të zbatojë funksionalitete të reja që më vonë do të përfundojnë në shfletuesin e vetë Apple, Safari.

Ky version i ri, 101, incluye Rregullimet e defekteve në kod dhe përmirësimet e performancës për:

 • Web Inspector
 • Media
 • Apple Pay
 • JavaScript
 • Animacione në ueb
 • WebAuthn
 • WebRTC
 • CSS
 • Pasqyrim
 • Ueb API
 • IndeksuarDB
 • Memorje e fshehtë prapa

Azhurnimi i ri i Safari Technology Preview është në dispozicion për macOS Mojave dhe MacOS Catalina, versioni më i fundit i sistemit operativ Mac që u lëshua në tetor 2019 dhe ka sjellë kaq shumë gjëra të reja.

Ky botim i ri i shfletuesit eksperimental të Apple Shtë në dispozicion përmes mekanizmit të azhurnimit të softuerit në Mac App Store për këdo që ka shkarkuar më parë shfletuesin. Nëse dëshironi të konsultoheni me shënimet e plota të versionit të ri të azhurnimit, janë në dispozicion në faqen e internetit vet që Apple ka në lidhje me këtë shfletues uebi.

Në mënyrë që të kuptojmë mirë njëri-tjetrin, shfletuesi për të cilin po flasim është si Beta të softuerit. Qëllimi i Apple është të mbledhë reagime nga zhvilluesit dhe përdoruesit në lidhje me procesin e zhvillimit të shfletuesit të saj. Ndryshe nga ata, nuk ka problem të kesh Safari dhe Safari Technology Preview ekzekutohet në të njëjtën kohë në Mac-et tona. Isshtë e vërtetë që ka për qëllim veçanërisht zhvilluesit, por kjo nuk do të thotë që ju, që nuk jeni, nuk mund ta provoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.