Gjeni Mac-in tuaj dhe do të shihni se cilat tipare të MacOS Sierra mund të përdorni

mak-listë-mak-kompjuterë Risitë që Apple paraqet me secilin sistem operativ, për fat të keq, nuk funksionojnë për të gjithë Mac-et. Në përgjithësi ka kufizime të pajisjeve që parandalojnë përshtatjen e tij. Aktualisht disa teknologji bashkëjetojnë dhe për këtë arsye është e përshtatshme të dimë cilat janë në dispozicion në ekipin tonë, në mënyrë që të përfitojmë prej tyre nëse është në dispozicion dhe të mos çmendemi nëse nuk është. Shikoni në listën e mëposhtme për kompjuterin tuaj dhe do të shihni se çfarë lajmi keni në kompjuterin tuaj.

Mac mini (mesi i vitit 2010) ose me vone):

 • Airdrop midis 2 Mac

Macmini (2012 ose më vonë):

 • Airdrop midis 2 Mac
 • Handoff, Hotspot Instant dhe Clipboard Universal
 • Apple Pay në internet
 • Airdrop midis Mac dhe iOS (versioni 7 ose më i ri)

Mac mini (në fund të 2012 ose më vonë):

 • Airdrop midis 2 Mac
 • Handoff, Hotspot Instant dhe Clipboard Universal
 • Apple Pay në internet
 • Airdrop midis Mac dhe iOS (versioni 7 ose më i ri)
 • Metal
 • Lojë ajrore në Apple TV (gjenerata e dytë ose më vonë)
 • Fjetja e energjisë

iMac (në fillim të vitit 2009 ose më vonë):

 • Airdrop midis 2 Mac

iMac (2012 ose më vonë):

 • Airdrop midis 2 Mac
 • Handoff, Hotspot Instant dhe Clipboard Universal
 • Apple Pay në internet
 • Airdrop midis Mac dhe iOS (versioni 7 ose më i ri)
 • Metal
 • Lojë ajrore në Apple TV (gjenerata e dytë ose më vonë)
 • Fjetja e energjisë

MacBook Air (nga mesi i vitit 2010 ose më vonë):

 • Fjetja e energjisë

MacBook Air (nga fundi i vitit 2010 ose më vonë):

 • Fjetja e energjisë
 • Airdrop midis 2 Mac

MacBook Air (2012 ose më vonë):

 • Fjetja e energjisë
 • Airdrop midis 2 Mac
 • Handoff, Hotspot Instant dhe Clipboard Universal
 • Apple Pay në internet
 • Airdrop midis Mac dhe iOS (versioni 7 ose më i ri)

MacBook Air (nga mesi i vitit 2012 ose më vonë):

 • Fjetja e energjisë
 • Airdrop midis 2 Mac
 • Handoff, Hotspot Instant dhe Clipboard Universal
 • Apple Pay në internet
 • Airdrop midis Mac dhe iOS (versioni 7 ose më i ri)
 • Lojë ajrore në Apple TV (gjenerata e dytë ose më vonë)
 • Metal

MacBook (Alumini në fund të vitit 2008 ose më vonë):

 • Airdrop midis 2 Mac

MacBook (në fillim të vitit 2015 ose më vonë):

 • Airdrop midis 2 Mac
 • Handoff, Hotspot Instant dhe Clipboard Universal
 • Apple Pay në internet
 • Airdrop midis Mac dhe iOS (versioni 7 ose më i ri)
 • Metal
 • Lojë ajrore në Apple TV (gjenerata e dytë ose më vonë)
 • Fjetja e energjisë

MacBook Pro (në fund të vitit 2008 ose më vonë):

 • Airdrop midis 2 Mac

MacBook Pro (2012 ose më vonë):

 • Airdrop midis 2 Mac
 • Handoff, Hotspot Instant dhe Clipboard Universal
 • Apple Pay në internet
 • Airdrop midis Mac dhe iOS (versioni 7 ose më i ri)

MacBook Pro (në mes të vitit 2012 ose më vonë):

 • Airdrop midis 2 Mac
 • Handoff, Hotspot Instant dhe Clipboard Universal
 • Apple Pay në internet
 • Airdrop midis Mac dhe iOS (versioni 7 ose më i ri)
 • Metal
 • Lojë ajrore në Apple TV (gjenerata e dytë ose më vonë)
 • Fjetja e energjisë (në MacBook Pro me ekran retinë)

Mac Pro (Mid 2010 ose më vonë):

 • Airdrop midis 2 Mac

Mac Pro (në fund të vitit 2013):

 • Airdrop midis 2 Mac
 • Handoff, Hotspot Instant dhe Clipboard Universal
 • Apple Pay në internet
 • Airdrop midis Mac dhe iOS (versioni 7 ose më i ri)
 • Metal
 • Lojë ajrore në Apple TV (gjenerata e dytë ose më vonë)
 • Fjetja e energjisë (në MacBook Pro me ekran retinë)

Funksione të tjera: 

Macët në mes të vitit 2013 ose më vonë: Shkyçja automatike (zhbllokoni makinën me Apple Watch me WatchOS 3)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Prusten dijo

  A është i pajtueshëm Macbook Pro në fund të vitit 2008? Mendova jo ...