Shitjet e Mac-ve në Q1 2021 u dyfishuan krahasuar me 2020

Silici i mollës

Nuk ka nevojë të jetë Ming-Chi Kuo për të siguruar që shitjet e Mac aktualisht po lulëzojnë. Dhe më shumë sesa do të jenë kur iMac i ri me procesorin M1 të shpërthejë në treg. Pa dyshim, Apple ka gozhduar epokën e re Apple Silicon, një bast disi i rrezikshëm që po arrin sukses spektakolar.

Të dhënat e shitjeve për Mac në tremujorin e parë të këtij viti janë shfaqur tashmë, dhe palos në njësi të shitura për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Erërat e mira po fryjnë për Macs, ishte koha.

Sipas të dhënave të shitjeve të publikuara nga IDC, Mac-të kanë parë rritje dramatike në tremujorin e parë të këtij viti, me shitje në rritje nga 111,5% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Rezultate të mira falë Apple Silicon

shitjet e maceve

Pa dyshim, Apple është prodhuesi që është rritur më shumë në shitjet e kompjuterëve.

Të dhënat tregojnë se e gjithë industria e kompjuterëve në tërësi është rritur nga viti i kaluar, pavarësisht nga pandemia dhe mungesat e përbërësve. Në tremujorin e parë të vitit, Apple shiti afërsisht 6,7 millones të Mac-ve, që përfaqëson 8% të të gjithë tregut. Vetëm një vit më parë, në të njëjtën periudhë kohore, numri i tyre ishte 3,2 milion kompjuterë.

Prodhues të tjerë si Lenovo, HP dhe Dell panë rritje dyshifrore këtë tremujor. Sidoqoftë, Apple ka pasur një rritje shumë më të lartë. Ryan reith, Nënkryetari i Ndjekësit të Pajisjeve Mobile në të gjithë botën në IDC, thotë se industria është prekur nga mungesa e vazhdueshme e përbërësve, por parashikimi mbetet pozitiv.

Performanca e Apple këtë tremujor ndjek rritjen e ndjeshme që filloi në tremujorin e katërt të vitit të kaluar. Apple pa një rritje prej 31,3% të shitjeve krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit të kaluar. Padyshim, faji i gjithë kësaj është pranimi i madh i modeleve të reja të Silici i mollës nga përdoruesit.

Në nëntor, Apple lëshoi ​​tre Mac të rinj me procesorin e tyre M1. Duke parë muajt e ardhshëm, Apple pritet të zgjerojë udhëheqjen e saj në industrinë e PC-ve falë lansimit të pajisjeve të reja MacBook Pro e  iMacs të gjithë ata tashmë me procesorin e ri ARM.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.