Shitjet e Apple Watch vazhdojnë të udhëheqin tregun sipas Couterpoint Research

Kundërpikë Apple Watch

Orat inteligjente Apple dolën në treg disi vonë, por vit pas viti ato janë shpallur si më të shiturat dhe të dëshiruara nga përdoruesit. Në këtë rast, raporti i ri i Counterpoint Research i publikuar sot në disa media tregon se Totali i dërgesave të orëve inteligjente gjatë tremujorit të tretë të 2021 u rrit me 16 përqind krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Kjo do të thotë se Apple është ende kompania që po mban më së shumti tërheqje të shitjeve.

Të dhënat e Hulumtimi i pikës së kundërt tregojnë se kompanitë konkurruese si p.sh Samsung gjithashtu ka rikuperuar disa pozicione gjatë këtij tremujori. Në këtë rast, kompania koreano-jugore renditet e dyta në listë dhe të tjera si Huawei kanë humbur shumë dërgesa gjatë tremujorit të tretë të vitit 2021. Huawei pritet edhe për shkak të vetos së vendosur nga Shtetet e Bashkuara për disa produkte të saj dhe kjo ndikon në shitjet ose më mirë në dërgesat globale. Analisti i lartë i firmës kërkimore Sujeong Lim tha:

Samsung performoi më mirë se sa pritej në tremujorin e tretë. Edhe pse dërgesat e serisë Galaxy Watch 4 ishin shumë më të larta se sa pritej, më shumë se 60% e dërgesave totale u shitën në Amerikën e Veriut dhe Evropë, ku përqindja e modeleve të gamës së çmimeve të mesme dhe të larta është e lartë. Për të rritur më tej pjesën e saj të tregut, Samsung pritet të lançojë modele të përballueshme brenda 2-3 viteve për të synuar tregun aziatik me rritje të shpejtë. Një e treta e orëve inteligjente të shitura në tremujorin e tretë të 2021 kishin një çmim nën 100 dollarë.

Duket se firma e Cupertino nuk ul ritmin e shitjeve dhe çdo tremujor vazhdon të shtojë shifra më të mira. Duke pasur një orë inteligjente cilësore, një çmim të mirë dhe me një dizajn tërheqës, duket se në ditët e sotme mund të jetë e lehtë të merret nga çdo firmë teknologjike, por të jetë mbi të gjitha në shitje gjatë çdo tremujori Është diçka që është në dispozicion vetëm për disa.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.