Si të detyroni një faqe në internet të rimbushë pa përdorur memorjen e fshehtë në Google Chrome

Aktualisht, pjesa e tregut e Google Chrome nëse është mbi 60% Dhe çdo muaj ajo vazhdon të rritet, pavarësisht nga fakti se ne kemi alternativa të shkëlqyera në treg, alternativa të tilla si Firefox, të cilat gjithashtu kujdesen për privatësinë tonë, diçka që siç e dimë të gjithë Google nuk e bën.

Avantazhi kryesor që na ofron Chrome në krahasim me shfletuesit e tjerë, qoftë Safari apo Firefox, është operacion i përsosur me të gjithë ekosistemin e tij, qoftë Google Drive, Google Photos, Gmail… Një pikë për tu mbajtur në mend. E dobët e Chrome është konsumi i tepërt i burimeve që ka, veçanërisht në laptopët e menaxhuar nga macOS.

Nëse përdorni rregullisht Chrome, falë integrimit me shërbimet e tij dhe përkundër disavantazhit kryesor që ofron në laptopët e menaxhuar nga macOS, në këtë artikull do t'ju tregojmë një hile të vogël, me të cilën mund të detyroni që një faqe në internet të rimbushet pa përdorur memorien e përkohshme.

Cache-i i shfletuesit është përgjegjës për ruajtjen e informacionit që zakonisht nuk modifikohet në faqen e internetit, siç është modeli për ta përdorur karikoni shumë më shpejt ueb sa herë që e vizitojmë.

Sidoqoftë, në varësi të ekipit tonë ose vetë faqes në internet, mund të detyrohemi të ringarko faqen për të parë se çfarë përmbajtje të re është përfshirë. Problemi është se ndonjëherë, ringarkimi i faqes nuk përgjigjet siç duhet dhe mbledh përsëri të dhënat nga memoria e fshehtë.

Por nëse përdorim të Kombinimi i butonit Comand + Shift + R, Google Chrome do të rimbushë faqen e internetit, por pa përdorur cache-in që kemi ruajtur në atë shfletues në çdo kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.