Sipas të dhënave të para, duket se përdoruesit do të fitonin betejën antitrust kundër Apple, duke u dashur të ulnin komisionet e tyre nga App Store dhe iTunes

Të ardhurat e mollës

Siç e dini tashmë, një çështje monopoli është rihapur kohët e fundit për shkak të komisioneve që Apple merr aktualisht për çdo shitje të aplikacioneve ose shërbimeve nga App Store dhe iTunes, pasi ne komentuam ketu. Disa orë më parë, ka filluar gjykimin nga Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara, ku Apple duhej të dëshmonte.

Sidoqoftë, në kundërshtim me atë që shumë prisnin, edhe pse është e vërtetë që një përgjigje zyrtare dhe përfundimtare nga qeveria e SHBA nuk pritet deri në qershor të vitit të ardhshëm, disa detaje tashmë janë njohur, dhe me sa duket Gjithçka tregon për përdoruesit që fitojnë dhe jo nënshkrimin.

Dhe është që, me sa duket, të ndalojë ekipin e Reuters, të cilët janë përgjegjës për filtrimin e lehtë të çështjes, kanë qenë të pranishëm në këtë gjyq të parë kundër Apple, kështu që ata janë një nga të paktët që mund të flasin paraprakisht për atë që ndodhi në gjykatë, por me sa duket, ata tashmë na kanë avancuar gjërat nuk po shkojnë mjaft mirë për Apple, pasi gjyqi ka filluar të ndërlikohet.

Kryesisht, kjo sepse gjykata e sheh Apple si një shpërndarës të aplikacioneve dhe shërbimeve online, dhe jo si një agjent ndërmjetës midis zhvilluesve dhe përdoruesve të produkteve të tyre, që do të thotë se firma Nuk mund të vazhdoja të ngarkoja komisione kaq të larta për çdo shitje, dhe nëse po, duhet ekziston ndonjë alternativë tjetër në mënyrë që të jeni në gjendje të shkarkoni shërbimet e App Store dhe iTunes, domethënë, pa u kufizuar në dyqanin tuaj.

Në këtë mënyrë, edhe pse siç kemi komentuar për disa muaj me shumë gjasa nuk do të shohim ndonjë fjali të drejtpërdrejtë, E vërteta është se gjërat nuk po duken mjaft mirë për Apple këtë herë, dhe ne do të shohim se si përfundon gjithçka më në fund. Për më tepër, në rast se kjo do të ndodhë, ne duhet të shohim edhe raste të tjera të ngjashme si eBay ose Amazon, detyra e të cilave është relativisht e ngjashme në këtë drejtim.Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.