Siri u përgjigj në mënyrë të kënaqshme 52.3% të pyetjeve të bëra në testet për HomePod

homepod

Sipas testeve më të fundit të inteligjencës virtuale të kryera nga kompania Sipërmarrje me zhurmë, HomePod i Apple kërkon me sukses më shumë se gjysmën e pyetjeve që ne bëjmë. Testet u kryen në situata të ndryshme dhe u testua cilësia e zërit, lehtësia e përdorimit të pajisjes dhe shpejtësia e përgjigjes, midis karakteristikave të tjera të matshme.

Megjithëse, sipas këtij studimi, Siri në HomePod njohu saktë 99.4% të pyetjeve të bëra, vetëm 52.3% e tyre u përgjigjën saktë, nga gati 800 pyetje në 3 HomePods të ndryshëm.

Krahasuar me rivalët e saj, Siri nuk doli shumë mirë: Amazon Alexa 64% u përgjigjën në mënyrë të kënaqshme, Faqja e Google arriti 81%, dhe Cortana nga Microsoft, ishte i saktë në 57% të rasteve. Në grafikun më poshtë mund të shohim përgjigjet sipas kategorive që ky studim i bën të qarta:

testHomePod

Sipas rezultatit të këtij hetimi, Siri përmirëson kundërshtarët e saj kur u kërkohet këngë, si dhe pyetje lokale siç janë shërbimet e restoranteve ose dyqanet aty pranë. Në pyetjet më të përgjithshme, asistenti i Apple ende nuk i përmbush pritjet.

Studiuesit shpjegojnë në këtë studim që HomePod dhe Siri duhet të rriten me kalimin e kohës për të përputhur ose për të mposhtur pjesëmarrësit rivalë dhe mos u kufizoni më vetëm në shtimin e pyetjeve "të brendshme" në kalendar, email, thirrje, navigacion GPS dhe aplikacione të tjera vendase.

Çfarë dallon në HomePod në lidhje me rivalët, është aftësia për të marrë zërin e përdoruesit në vëllim normal, madje edhe duke luajtur muzikë në të njëjtën kohë, ose nëse përdoruesi pëshpërit diçka disa metra larg pajisjes. Kjo karakteristikë është me të vërtetë e ndryshme nga konkurrentët e saj kryesorë.

Përveç kësaj, Cilësia e zërit të "lodrës" së re të Apple konfirmohet të jetë mbresëlënëse. Tingulli është i pastër dhe tejkalon të gjitha pritjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.