Apple TV + ka vetëm një pjesë tregu prej 3% në SH.B.A.

Pasi dëgjova lajmin se Apple shtyn pajtimin falas të vitit në Apple TV + Deri në korrikJu nuk duhet të jeni shumë të zgjuar për të menduar se platforma video nuk po jep ndikimin e pritur midis konsumatorëve të transmetimit të televizionit.

Zoti dhe ndihma (dhe shumë miliona dollarë) do t'ju kushtojë Apple TV + gjeni një vend midis platformave të mëdha në sektor. Bëhet fjalë vetëm për ofertën televizive. Platforma Disney + u lançua pas asaj të Apple, dhe ka një pjesë të tregut pesë herë më të lartë. Por duke pasur parasysh përpjekjen dhe paratë që ata po i japin Cupertino, është vetëm çështje kohe para se Apple TV + të ketë një pranim më të madh në mesin e publikut televiziv.

Çdo javë kemi lajme për projekte të reja televizive që Apple TV + ka kontraktuar, ose ka filluar xhirimet, ose premierën e tij të afërt, edhe për sezonet e dyta, siç është seriali Dickinsonose shërbyes, për të dhënë dy shembuj.

Akoma, platforma është ende larg nga të qenit e konsideruar një sukses i madh. Një hetim i ri i Vetem shiko shpjegon se Apple TV + kishte vetëm një pjesë tregu prej 3% në tremujorin e katërt të vitit 2020 në SH.B.A., duke mbetur shumë prapa platformave të tjera si p.sh. Netflix, HBO o Disney +.

JustWatch, një kompani e dedikuar për analizën e transmetimit në platformat video, ka publikuar sot një artikull interesant në lidhje me pjesën e tregut të shërbimeve video streaming në Shtetet e Bashkuara. Hulumtimi bazohet në të dhënat e mbledhura gjatë tremujori i fundit i vitit 2020, dhe merrni parasysh platformat më të njohura të disponueshme në SH.B.A.

Çuditërisht, Apple TV + nuk ishte platforma më e popullarizuar e tremujorit, por e fundit në renditje me një pjesë të tregut vetëm të 3% në SH.B.A. Apple TV + madje mbeti pas Peacock, shërbimi streaming i NBC Universal i prezantuar në korrik të vitit të kaluar, i cili postoi një pjesë të tregut prej 6% gjatë këtij tremujori.

Netflix, lideri i padiskutueshëm

Netflix vazhdon të jetë udhëheqësi i platformave streaming në SHBA me një 31%, por Amazon Prime Video është rritur dhe po afrohet me 22%. Hulu vjen në radhë me 14% dhe Disney + me 13%, pasuar nga HBO Max me 9% të tregut.

Mbani në mend se të dy Pallua, HBO Max y Disney + Ato u lançuan pas Apple TV + dhe numri i tyre është më se i pranueshëm, duke marrë parasysh konkurrencën e madhe që ekziston në sektor. Bëhet fjalë vetëm për furnizim televiziv. Askush nuk dyshon në cilësinë e përmbajtjes në Apple TV +, por sigurisht që mbetet në mungesë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.