Tarifat e Trump janë tashmë në fuqi

Tim Cook për urdhrin anti-emigracion të Trump: 'jo një politikë që ne mbështesim'

Tarifat e vendosura nga administrata e Donald Trump në kompanitë që importojnë produkte nga Kina ato kanë hyrë në fuqi disa orë më parë. Padyshim që Apple është një nga kompanitë e prekura dhe mund të themi se disa prej produkteve të saj tashmë duhet të paguajnë pak më shumë taksa për shkak të këtij ligji të ri.

Në orën 00:01 të Dielën e kaluar, 1 Shtator, kompanitë kanë një taksë e re prej 15% themeluar për të vepruar me Kinën. Padyshim, kjo do të jetë negative për vetë kompanitë dhe ne do të shohim nëse përfundon duke prekur përdoruesit, pasi çmimi do të bëhet më i shtrenjtë për kompaninë dhe kjo mund të shtojë, ose jo, një rritje të çmimit të shitjes për publikun .. .

Për momentin, ekipet e para që do të duhet të paguajnë këto taksa në rastin e Apple iPhone nuk shfaqen, pasi normat e kësaj takse u shtynë deri në 15 dhjetorin e ardhshëm. Në rastin e pjesës tjetër të pajisjeve të Apple mund të shohim se në listën e parë ato shfaqen:

 • IMAC
 • Apple Watch i ka të gjitha rripat e tyre
 • HomePod
 • AirPods
 • Kufje të ndryshme Beats
 • Disa pjesë të riparimit të iPhone dhe memorja NAND Flash

në të vërtetë këto taksa do të jenë një dhimbje koke e vërtetë për çdo kompani që duhet të importojë produkte midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, kjo është arsyeja pse kompanitë kanë filluar të lëvizin për të çuar prodhimin e tyre ose një pjesë të tij në vendet e tjera. Në rastin e Apple kemi parë gjatë këtyre muajve disa vende ku Apple planifikon të kryejë një pjesë të prodhimit të saj, kështu që jemi të sigurt që së shpejti do të shohim ndryshimet reale në këtë çështje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)