Tim Cook i dha dhuratë Donald Trump me Mac Pro të parë të prodhuar në Amerikë në 2019

Mac Pro

Gjatë fushatës presidenciale të Shteteve të Bashkuara 2016, shumica e fjalimit që lejoi Donald Trump të bëhej president i këtij vendi bazohej në përpjekjen për të bindur (duke rritur tarifat) prodhuesit amerikanë që do t'i çojnë prodhimet e tyre në Shtetet e Bashkuara, në vend se të bëhet kryesisht në Kinë.

Mac Pro i Apple, që nga rinovimi i tij në formatin e koshit të plehrave (i cili ishte aq i papëlqyeshëm nga profesionistët për shkak të aftësive të tij të kufizuara të zgjerimit), ishte prodhuar në Austin (Texas). Me rinovimin që ndodhi në vitin 2019 të këtij modeli, prodhimi i këtij modeli vazhdoi në të njëjtat ambiente.

Mac Pro i parë i vitit 2019 që u prodhua në këto ambiente shkoi direkt në duart e Donald Trump, një dhuratë nga vetë Tim Cook sipas informacionit financiar që është bërë publik pasi Trump u largua nga Shtëpia e Bardhë dhe në të cilën ai ka pasur qasje Prag.

Aq shumë Donald Trump si Tim Cook vizitoi këto ambiente në fund të vitit 2019 për t'i demonstruar presidentit në atë kohë, se kompania kishte objekte në vendDuke kaluar ju kujtoj se prodhimi i të gjitha produkteve të tij ishte ekonomikisht i parealizueshëm si për përdoruesin ashtu edhe për kompaninë.

Apple mori, falë bashkëpunimit të tij me Donald Trump, që kompania gëzonte një "përjashtim të produktit federal" për disa përbërës të nevojshëm për të bërë Mac Pro në Shtetet e Bashkuara.

Modeli që Tim Cook i dha Donald Trump ishte themelore, modeli që kushton 5.900 dollarë, kështu që nuk u përfshi rrota për lëvizje më të lehtë dhe ato kanë çmim 400 dollarë. Padyshim, nuk përfshinte Pro Display XDR ose Pro Stand, përbërës që janë bërë jashtë Shteteve të Bashkuara.

Fabrika e Apple në Austin ku prodhohet Mac Pro është përshtatur vetëm për të plotësojnë kërkesat e vendit, pasi që për pjesën tjetër të tregjeve ku shitet, kjo pajisje prodhohet në Kinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)