Transmetimi i videos 4K dhe interesi që zgjoi në Apple përsëri në 2013

Transmetim 4k-video-mollë-1

Wikileaks, faqja e famshme në internet që publikon rrjedhje të dokumenteve publike dhe të bëra të famshme krijuesi i tij Julian Assange, sapo ka lëshuar raporte që janë në pronësi të Sony Pictures dhe që i referohen Apple. Sipas kësaj rrjedhjeje, Apple do të kishte testuar licencat e përmbajtjes Sony 4K që nga viti 2013.

Dokumenti është nënshkruar nga Eddy Cue, Zëvendës President i Lartë i Programeve dhe Shërbimeve të Internetit në Apple dhe ish ekzekutivi i Sony Pictures Jim Underwood. Dokumenti i rrjedhur është në pronësi të Culver, kompania e shpërndarjes së Sony me seli në Culver City, California. Letra zbulon se në vitin 2013, Apple kërkoi dhe mori të të drejtat e përdorimit për të luajtur përmbajtje 4K nga Sony.

Transmetim 4k-video-mollë-0

Si pjesë e marrëveshjes, Apple ka lejuar vetëm përdorimin e përmbajtjes 4K për testimin dhe përgatitjen e tij për riprodhim përmes transmetimit. me një format video sipas kërkesës dhe synonte një bazë argëtimi në shtëpi. Kjo do të thotë që si pjesë e kësaj marrëveshje specifike, Apple nuk mund të shesë ose të ofrojë ndonjë përmbajtje Sony 4K përmes iTunes, por vetëm përmbajtja Sony mund të testohet në 4K në mënyrë që në të ardhmen të mund ta ketë këtë mundësi.

Kjo do të thotë se do të ishte duhet një kontratë tjetër midis Apple dhe Sony në mënyrë që të mund të ofronte përmbajtje 4K nga Sony përmes iTunes Store.

Në fillim të këtij viti, u zbulua se gjenerata tjetër Apple TV nuk do të ketë mbështetje 4K, që ndoshta do të thotë se Apple nuk do të ofrojë këtë lloj përmbajtjeje përmes iTunes Store, të paktën në të ardhmen e afërt. Fakti që Apple ka testuar këtë lloj përmbajtje për më shumë se dy vjet tregon interesin e saj, megjithatë, ne e shohim që ajo ende nuk planifikoni ta zbatoni atë në afat të shkurtër.

Në fillim ishte planifikuar të bëhej e njohur një Apple TV i rinovuar në WWDC 2015 javën e kaluar, por më në fund nuk e bëri. Kjo pajisje ka të ngjarë të paraqitet deri në fund të vitit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.