Transferimi privat ICloud + nuk do të jetë i disponueshëm në disa vende

icloud

Si zakonisht, në një prezantim që zgjat gati dy orë, Tim Cook dhe ekipi i tij nuk mund të shpjegojë me flokë dhe nënshkruan të gjitha lajmet që do të përfshihen në softuerin e ndryshëm të të gjitha pajisjeve që do të azhurnohen këtë vit.

Pra, duhet të presim të lexojmë shtypjen e imët të secilit prej tyre për të marrë një ide më të thellë të secilit funksion të ri, me të mirat dhe të këqijat e tij. Tani për tani, në ato "shkronja të vogla" tashmë është parë diçka e veçantë: transmetimi privat i paralajmëruar iCloud + nuk do të jetë në dispozicion në disa vende ...

Apple njoftoi dje në fjalën kryesore të WWDC21 një shërbim i ri abonimi iCloud +. Një nga karakteristikat e këtij shërbimi të ri është se ai përdor një teknologji private rele që ndihmon për të fshehur shfletimin e përdoruesit në internet. Në një deklaratë për të Reuters, Apple ka konfirmuar se kjo veçori nuk do të jetë e disponueshme në vende të caktuara, përfshirë Kinën.

Kompania ka konfirmuar se «Stafetë private»Nuk do të jetë në dispozicion në Kinë kur të dalë në publik më vonë këtë vit. Ai gjithashtu nuk do të jetë i disponueshëm në Bjellorusi, Kolumbi, Egjipt, Kazakistan, Arabinë Saudite, Afrikën e Jugut, Turkmenistan, Uganda dhe Filipine. Apple i atribuon këto kufizime arsyeve rregullatore të qeverive të secilit vend.

«Stafetë private» (Ritransmetim privat) është një tipar i krijuar për t'u dhënë përdoruesve një shtresë tjetër të privatësisë gjatë shfletimit të internetit. Një sistem i ngjashëm me atë të përdorur nga VPN-të.

Apple shpjegon se kur shfletoni me ekspeditë gjuetine Në softuerin e ardhshëm, "Private Relay" do të sigurojë që i gjithë trafiku që largohet nga pajisja e një përdoruesi do të kodifikohet, kështu që askush midis përdoruesit dhe faqes së internetit që vizitohet nuk mund të ketë qasje dhe ta lexojë atë, madje as Apple ose rrjeti i përdoruesit të ofruesit. Të gjitha kërkesat e përdoruesve do të dërgohen përmes dy stafeve të ndara të internetit.

E para do të caktojë përdoruesin a adresa anonime IP varet nga rajoni juaj, por jo nga vendndodhja juaj aktuale. E dyta deshifron adresën e internetit që ata duan të vizitojnë dhe i përcjell ato në destinacionin e tyre. Kjo ndarje e informacionit mbron privatësinë e përdoruesit sepse asnjë entitet nuk mund të identifikojë se kush është një përdorues dhe cilat faqe vizitojnë.

Releja e parë dërgohet përmes një server mollësh, dhe e dyta është një operator i jashtëmSipas Reuters. Apple nuk ka thënë se cilin transportues të palëve të treta po përdor, por Reuters thotë se kompania do të zbulojë detajet më vonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.