Pikëpyetje në një dosje kur fillon Mac-i im

  bug-mac-pyetje

Kjo nuk është diçka që na ndodh çdo ditë, larg saj, por ka mundësi që diku të gjendeni në këtë pozicion dhe problemi të ketë një zgjidhje. Në fillim mund të mendojmë se Mac-u ynë u prish dhe nuk do të jemi më në gjendje t'i përdorim ato, por mos u shqetësoni, Mac-u ynë nuk është prishur, është thjesht nuk mund të gjejë softuerin e sistemit të kërkuar për të nisur

Tani që e dimë se cili është problemi i dosjes me pikëpyetjen në Mac-in tonë, duhet të gjejmë zgjidhjet e mundshme dhe këto zgjidhjet ekzistojnë për të gjitha rastet, por unë tashmë parashikoj që ka disa prej tyre në të cilat është e mundur që e vetmja gjë që funksionon është ndryshimi i diskut të ngurtë të makinës sonë.

makbook-12

Pikëpyetja pulson për sekonda

Nëse Mac-i ynë fillon normalisht pasi ka shfaqur një pikëpyetje me ndërprerje për disa sekonda, mund të jetë e nevojshme të rialektohet disku i fillimit në preferencat e Startup Disk. Pra, ajo që ne do të bëjmë është të futemi Preferencat e sistemit> Disku i nisjes> Macintosh HD (që zakonisht është emri i zakonshëm ku kemi OS X) dhe voila. Zakonisht problemi zgjidhet duke bërë këtë detyrë të vogël.

marrja në pyetje-dosje-mac-1

Pikëpyetja në dosje vazhdon të shfaqet dhe nuk do të nisë

Në këtë rast, ajo që mund të bëjmë është të përpiqemi të ndihmojmë makinerinë tonë për të gjetur sistemin operativ dhe boot, për këtë ne mund të ndjekim këto hapa:

 • Ne shtypim dhe mbajmë butonin e energjisë për disa sekonda për ta fikur kompjuterin plotësisht
 • Ne fillojmë përsëri Mac-in dhe mbajmë të shtypur tastin Option (alt) derisa të shfaqet Boot Manager
 • Ne zgjedhim diskun e nisjes nga lista "Macintosh HD" dhe shpresojmë se do të niset

Nëse fillon, ne kryejmë një verifikim / riparim të diskut nga ndërmarrja e diskut dhe bëjmë një kopje rezervë (idealisht në Time Machine ose një disk i jashtëm) në rast se disku dështon përsëri. 

Artikulli i lidhur:
Si të instaloni aplikacione të palëve të treta në macOS Mojave

GIGAS DISK I HARDHT

Disku i ngurtë plot

Ka edhe raste kur Disku i ngurtë është plot dhe në fillimin e hedh këtë gabim nga dosja me pikëpyetje brenda. Për të zgjidhur problemin nuk kemi mundësi tjetër përveçse të fillojmë me Boot Manager dhe pastaj të fshijmë skedarët ose t'i transferojmë në një disk tjetër në mënyrë që të mos kemi probleme me boot-in.

Skedari-Koha-Makineri-0

Riparimi i OS X

Në raste të tjera, është e nevojshme të kryeni një riparim të sistemit operativ ose do të jetë e nevojshme të instaloni plotësisht OS X plotësisht. Possibleshtë e mundur të kryeni përsëri një instalim të pastër ose rikuperoni sistemin nëse mbajmë të shtypur tastet Command dhe R në tastierë gjatë nisjes. Pastaj hyjmë në menunë Utilities dhe zgjedhim Disk Utility, zgjedhim diskun fillestar dhe klikojmë në skedë Ndihma e parë. Klikoni në riparimin e diskut dhe kryeni nisjen normale.

TaNe gjithashtu mund të performojmë rezervimi i të dhënave të rëndësishme, fshirja e diskut fillestar dhe riinstalimi i OS X, por kjo bëhet më mirë nga një shërbim teknik, Apple apo jo.

marrja në pyetje-dosje-mac-2

Kini kujdes atë që prekim

Ky udhëzues i vogël mbulon vetëm disa nga problemet dhe zgjidhjet e mundshme që kemi në këto raste, por ato mund të mos funksionojnë në disa raste. Nëse asgjë nga këto nuk funksionon për ju, është më mirë të instaloni përsëri sistemin, të caktoni një takim në një Apple Store ose të telefononi direkt SAT. Në të gjitha rastet problemi lidhet me hard drive dhe kjo është një pjesë kryesore e Mac tonë ku ne i ruajmë të gjitha të dhënat e rëndësishme ose jo, kështu që nëse nuk keni shumë ide se çfarë po luani ose nuk doni ta ngatërroni atë është më mirë të kontaktoni Apple


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juan Suarez dijo

  mirëdita
  Pikëpyetja shfaqet në fillim, ndjek hapat e treguar, por nuk shoh disk të zgjedhur, dukem se zgjedh rrjetin e internetit pranë një bote ... Çfarë të bëj?

 2.   kenja dijo

  Unë e dërgova makinën time në një qendër macesh dhe ata nuk zgjidhën asgjë sepse maci im është i vitit 2005 dhe nuk ka pjesë për të, e vetmja gjë që shfaqet është një dosje me një shenjë dhe unë thjesht doja që ata të zgjidhnin problemin

 3.   Jorge Markez dijo

  Përshëndetje! Kur filloj makinën time, unë marr ekranin e bardhë me dosjen dhe një pikëpyetje, kam provuar zgjedhjen e boot-it duke shtypur alt, por nuk bën asgjë që është plotësisht e zbrazët, e njëjta gjë me komandat e tjera, çfarë të bëj ose cka do te jete? macbook im pro 13 ″ dual core 2,6 nga 2010.

  1.    Ju merrni flokët dijo

   Si e rregullove?

  2.    Uashington Peñaranda dijo

   Më funksionon kur përdor alt por më kërkon të fus fjalëkalimin dhe nuk mbaj mend se çfarë të bëj

 4.   Mauricio Garcia dijo

  Kam një pamje të ekranit me kohën, datën dhe orën e kalendarit dhe nuk më lejon të bëj asgjë

  1.    E marte dijo

   Tastiera nuk funksionon derisa të aktivizohet makina
   Cfare bej ??

 5.   Emri (kërkohet) dijo

  Kur u ktheva në shtëpi gjithashtu parkova, e ndeza dhe çaktivizova 3 ose 4 herë me butonin, por asgjë. E ndeza, dosja me marrjen në pyetje u shfaq dhe prit, pas disa sekondash u fik, godita butonin e energjisë kur u fik vetvetiu, e bëra disa herë dhe u shfaq një simbol dhe një shirit ngarkimi , pasi të ngarkohet, do të shfaqet desktopi. Nuk fshiva asgjë, gjithçka ishte e njëjtë

 6.   bie dijo

  Unë jam CAEM: Kam një dosje fikse në qendër të ekranit pa asnjë pikëpyetje, pa ndezur ose asgjë.
  E fik dhe ndez duke shtypur të gjitha opsionet e treguara dhe rezultati është gjithmonë një ekran i zbrazët.
  Dikush mund të më ndihmojë.

 7.   Claudia dijo

  Pershendetje te gjitheve. ok shtypni alt + on, zgjodha rrjetin e zgjedhjes, deri tani gjithçka është në rregull atëherë unë e kthej topin botëror dhe papritmas ndalet dhe marr apple.com/support 6002F ju lutem me duhet ndihme faleminderit

 8.   Claudia dijo

  Unë shoh pikëpyetjen dhe një dosje në fillim, unë ndjek hapat e treguar por nuk duket se zgjedh një disk, duket se zgjedh rrjetin e internetit wi-fi, e zgjedh atë dhe i jap për të vazhduar dhe marr topi botëror që kthehet, dhe pastaj së shpejti ndalet dhe unë futem në topin botëror 6002F

 9.   Mirella Ramos dijo

  Kam marrë pikëpyetjen, kam punuar me të gjitha komandat dhe asgjë ... Vendosa hard diskun e tim windoms dhe lexoi disvo por më pas vendosa diskun e mac në toshiba tim dhe mora pajisjen e gabimit, ju lutem rishkruaj sistemin ..? Do të thotë se

 10.   Andres dijo

  pasi ta bëj këtë, unë kam një dry kur rivendos fjalëkalimin që harroj

 11.   Xhesi Santana dijo

  Përshëndetje, pyetja e denjë shfaqet në dosje, unë ndjek të gjitha udhëzimet, por asgjë nuk ndodh, bëj kombinimet e çelësave dhe asgjë. Kur mbaj shtypur tastin «N», shfaqet një imazh i botës por nuk lidhet me internetin, unë kam ndryshuar HDD dhe mbetet i njëjtë.

 12.   Eduardo dijo

  Përshtatësit në portin botëror tunder të
  mac pro pune per imac 2011?

 13.   Edgar alvarez dijo

  Unë kam probleme me Mac-in tim, dosja me pikëpyetje lë dhe nuk zhduket Unë kam provuar me komandën + r. Opsioni + komanda + r. Shift + opsioni + komanda + r. Shtypja e tastit të opsionit dhe në atë rast shfaqet vetëm treguesi dhe asgjë tjetër.
  Çfarë mund të bëj?

 14.   ALBERTO PEDRO VILAMALA dijo

  Unë kam probleme me Mac-in tim, dosja me pikëpyetje lë dhe nuk zhduket Unë kam provuar me komandën + r. Opsioni + komanda + r. Shift + opsioni + komanda + r. Shtypja e tastit të opsionit dhe në atë rast shfaqet vetëm treguesi dhe asgjë tjetër.
  Çfarë mund të bëj?

 15.   Jose Mejias dijo

  Njerëz të mirë në soydemac, unë kam një Mac mini A1114, nuk mund ta përdor për 3 muaj sepse vëllai im "pa pëlqimin tim" formatoi diskun plotësisht dhe nuk e di se çfarë tjetër bëri, por sa herë që ndizet mac Ajo më tregon vetëm një dosje me pikëpyetje, dhe unë u përpoqa ta filloj atë përmes USB, por nuk bën asgjë, të ndryshojë diskun në një më të madh, duke përfituar nga mundësia që kisha për të instaluar Mac OS; por ende nuk mund të instaloj OSX dhe nuk e di se çfarë tjetër mund të bëj, dhe u përpoqa të hap shërbimet e diskut duke shtypur alt por asgjë, gjithashtu dhe u përpoqa me cmd + R por asgjë ... nëse dikush mund të ndihmojë mua ju lutem ... Faleminderit paraprakisht.

 16.   Barbar i Valle Herrera dijo

  Jam kubanez, kam nje MacBook Pro 8.4, me mua me ndodh e njejta gje, marr pikepyetjen, provoj gjithcka dhe asgje, nuk jam munduar te lidhem ne internet sepse nuk kam, do te provoj diku për të parë se çfarë ndodh.

 17.   ai eshte dijo

  i qeshur

bool (e vërtetë)