Zagar dhe Wolfwalker nuk fitojnë Oskarin e parë për Apple TV +

Oscar Awards

Siç ishte planifikuar, edicioni u mbajt mbrëmë Çmimet e 93-të të Akademisë në Hollywood, një ceremoni në të cilën Apple zgjodhi dy statuja për filmat Wolfwalkers dhe Greyhound, megjithatë, të dy filmat kanë mbetur duarbosh.

Në këtë edicion ka qenë filmi fitues, me 3 statuja (nga 6 për të cilat u nominua) Vendlindja, një film i disponueshëm nga 30 prilli në Disney + që ka fituar çmimet për Regjia më e mirë, filmi më i mirë dhe aktorja më e mirë kryesore.

Ujku

Ujku

Filmi i animuar Ujkëtarët e ujqve Apple TV + konkurroi në kategorinë për Filmin më të Mirë të Animuar me tutje, Përtej hënës, Delja Shaun y ShpirtKy i fundit duke qenë fituesi në këtë kategori, një film i disponueshëm në Disney +.

zagar

zagar

zagar, me protagonist Tom Hanks, po garonte për Tingullin më të Mirë me Filma Njeriu, Lajme nga bota e madhe, Shpirt y Tingulli i Metalit. Tingulli i Metalit ka qenë Fituesi i Çmimit të Akademisë brenda kësaj kategorie dhe se gjithashtu ishte nominuar në kategorinë e Filmit më të Mirë.

Pjesa tjetër e fituesve

Siç kam komentuar, Vendlindja Ka qenë filmi që ka marrë më shumë çmime me 3 Oskar. Në pozicionin e dytë, ne gjejmë filmin El Padre, një film që ka fituar 2 Oskar (kishte 6 nominime): si Aktori më i Mirë Drejtues për Anthony hopkins dhe Skenari më i mirë i përshtatur.

Njeriu, gjithashtu me 2 Oskar nga 10 nominimet, ai ka fituar statujën për Prodhimin më të Mirë dhe Kinematografinë më të Mirë. Mank është një film i drejtuar nga David Fincherme protagonist Gary Oldmand dhe është i disponueshëm në Netflix.

Oskari brenda kategorisë Filmi më i mirë ndërkombëtar ka shkuar në Danimarkë me filmin Një raund tjetër, film me protagonist Mads Mikkelsen (njeriu i keq nga filmi 007) Casino Royale dhe protagonist i serialit fantastik Hannibal).

Sipas Përfaqësim spanjishtfolësTakojmë vetëm Sergio López-Rivera, i cili së bashku me Mia Neal dhe Jamika Wilson ka fituar Çmimin e Akademisë në kategorinë e Grimit dhe Modës më të Mirë për filmin Nëna e blusë, film me protagonist Viola Davis dhe i disponueshëm në Netflix.

Tennet, një nga premierat më të mëdha të vitit të kaluar dhe që u hodh në hije nga pandemia, ka marrë vetëm një Oskar brenda kategorisë Efektet më të mira vizuale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.