Adobe prezanton Lightroom 5 duke shtuar më shumë karakteristika

drita-5-0

Sot djemtë në Adobe sapo prezantuan se cili është versioni përfundimtar i redaktorit të tyre profesional të fotografive, Lightroom 5. Pasi kaluan nëpër programi publik beta dy muaj më parë Në të cilën u përpoqëm të përmirësonim aspektet dhe të shtonim veçori të reja siç është funksioni automatik i korrigjimit të perspektivës, tani ata na e ofrojnë atë në një version të qëndrueshëm në mënyrë që të mund të shijojmë retushimin e fotove tona në mënyrën më të mirë të mundshme.

Lajmet që tashmë i dinim në beta janë përmirësuar duke shtuar një furçë e re fshehëse, një filtër i ri radial ose aftësia për të krijuar vignetting të ri jashtë qendrës në foto.

Diçka që më ka tërhequr vëmendjen janë pamjet paraprake inteligjente, të cilat në mënyrë eksponenciale rrisin produktivitetin pasi ato ruhen në nivel lokal në një format më të vogël kur përdoruesi nuk ka mundësinë e hyrjes në katalogun e imazheve të ruajtura në një disk tjetër ose në internet, pra kur efektet e nevojshme janë aplikuar, këto ruhen dhe do të zbatohen automatikisht kur rilidheni me imazhet origjinale.

drita-5-1

Lightroom 5 gjithashtu sjell aftësi të reja botuese dhe mënyra për të ndarë përmbajtjen. Prezantimet e reja video lejojnë kombinoni imazhe të palëvizshme me klip video dhe muzikë në një prezantim me diapozitiv të lartë që mund të luhet në pothuajse çdo pajisje. Përditësimet e modulit Libër sjellin aftësinë për të krijuar, personalizuar dhe shtypur libra elegantë fotografikë duke zgjedhur një larmi modelesh të personalizuara për përdorim të lehtë, si dhe krijimin e shablloneve specifike.

drita-5-2

Çmimi për blini këtë version të Lighroom Ato janë 72,57 € nëse do të azhurnojmë nga një version i mëparshëm ose të aksesojmë përmes një pajtimi vjetor në paketën e plotë Creative Cloud për një shumë prej 61,49 €. Nëse, nga ana tjetër, duam të blejmë së pari Lightroom, do të na duhet shpenzoni 127,92 € për ta kapur atë.

Më shumë informacion - Shkëmbeni skedarë me Filedrop për Mac

Burimi - Dhoma e dritës 5


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.