Aeroporti Ekstrem si Kapsulë Kohe

Të gjithë e dimë që është shumë më bukur të kesh një Kapsulë Kohe në vend të asaj që do të të tregoj, por nëse ke një disk të jashtëm për Time Machine, ajo që të duhet është një Aeroport Ekstrem.

Sot kam blerë një nga këto pajisje dhe e vërteta është se rrjeti lokal fluturon shumë pasi disa kompjuterë kanë 802.11n dhe çështja është që një Mac Mini, pavarësisht se ka 802.11g, bën bufferingun e një filmi nga MacBook Pro në shumë më pak kohë se më parë me një Linksys AP-xx54G.

Konfigurimi është aq i thjeshtë sa futja e një CD dhe ndjekja e hapave shumë të thjeshtë të instalimit që gjithashtu të drejtojnë të kopjosh konfigurimin e pikës së mëparshme të hyrjes ose routerit Wi-Fi edhe nëse nuk e ke më të lidhur në kohën e instalimit. Gjithashtu, kur zëvendësoni pikën e hyrjes me Airport Extreme, ju tashmë keni një rrjet, pasi që si parazgjedhje ai është tashmë i para-konfiguruar për të dhënë një lidhje të hapur pa çelësa.

Bëni kujdes me këtë pasi që kur funksionon nga minuta e parë mund t'ju bëjë të besoni se kjo është rasti, por duhet ta konfiguroni që të ketë kriptim WPA2 dhe se askush nga jashtë nuk mund të na mashtrojë.

Thjesht duhet të lidhni një disk të ngurtë me makinën e kohës, tregojini secilit Mac që dëshironi të mbani mend fjalëkalimin për të hyrë në të, i thoni makinës kohë të përdorë diskun që sapo kemi montuar nga Finder dhe bualá… ne tashmë kemi kapsulën e kohës


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Luis Colmena dijo

  Unë kam TimeCapsule prej 500 GB dhe mund të them se jam më shumë se i magjepsur me të, është një ekip i shkëlqyeshëm, funksioni për të cilin është krijuar nuk e përmbush atë pasi që kopjet rezervë bëhen çdo të Premte dhe klonojnë diskun e brendshëm, kështu që unë shmang komplikimet e vetes.

  Ju them se nëse qasja në Hard Drive e lidhur me Extreme përmes gigabit ethernet është si në TC i keni të qarta, më lejoni të shpjegoj: Unë e bleva këtë pajisje me një ide shumë të qartë: Përdoreni atë nga MediaCenter N dhe përdorni atë në takime / server, por gjëja qesharake është se kur hyni në Hard Drive përmes ethernet, regjistrimi i të dhënave bëhet me 13 MB për sekondë dhe leximi me 26 MB për sekondë. kështu që lë shumë për të dëshiruar, pasi një MacMini e bën atë me 60/80 MB për sekondë. përkatësisht.

  Unë u tundova shumë për të blerë Mini, tani do të më duhet ta blej, megjithëse do të pres shkurt, për shkak të ofertave.

  Unë kam testuar mbulimin e TC, e vendosa atë në 10 metra të lartë (një ndërtesë) dhe mata distancën efektive të sinkronizimit në 300 MB në 200 metra linearë, drejt dhe pa pengesa. Nëse ndryshoni në 54 MB dhe e vendosni në 1'2 Ghz, distanca është e njëjtë, kështu që më mirë N.

  Një fakt tjetër kurioz është se kur i thoni TC se është i pajtueshëm me N dhe G supozohet se nëse dikush lidhet përmes G, rrjeti ndryshon në atë më të ngadaltin, sepse NUK është ashtu, të paktën në rastin tim, një kompjuter portativ i lidhur nga G e sinkronizoi filmin në 54 megabajt ndërsa me MacBook u lidh nga N dhe sinkronizoi të njëjtin film në 300, njëkohësisht (po, ne bëmë një transmetim video të dyfishtë të të njëjtit skedar me shpejtësi të ndryshme, është një hap i mahnitshëm). A e dini tashmë se kush arriti më shpejt transmetimi i tërë, apo jo? :- fq

  Salu2

 2.   jaca101 dijo

  Për ato që thua, unë kam një Mac Mini. Mediashtë mediacenter më i mirë dhe unë jam shumë i lumtur. Kapsula Koha, duke pasur parasysh shpejtësinë e ulët të transferimit të të dhënave, kërkon rreth 10 orë për të kryer rezervimin e parë, por pasi të bëhen, azhurnimet janë çështje minutash.

  Forshtë për atë që është, për përdoruesit e Time Machine dhe për çdo rast që të luajnë disa filma në mënyrë që Mac Mini të mund t'i luajë ato nga Front Row me trikun e lidhjes së butë që botova.

  Shpjegimi për faktin se Mac Mini transmetoi më shpejt se më parë është i thjeshtë. Aktiviteti i MacBook Pro ose iMac nuk zvogëlon më gjerësinë e bandës lokale për G pasi është si të kesh dy kanale të ndryshme me të cilat G është i dedikuar për Mac Mini.

 3.   jaca101 dijo

  Kam harruar të vendos lidhjen për hyrjen e mashtrimit të përmendur: https://www.soydemac.com/2008/05/04/mostrar-contenido-de-cddvd-en-frontrow/