Për cilin MacBook jam më i interesuar nëse jam mësues në një shkollë të mesme?

Dita e parë e punës ka mbërritur për mijëra mësues të cilët, në një mënyrë apo në një tjetër, vijnë në pozicionin e konsiderimit të blerjes së një laptopi dhe zgjedhin një MacBook për herë të parë. Sidoqoftë, aktualisht ka tre vargje, MacBook Air, MacBook dhe MacBook Pro. 

Cila është ajo që më intereson më shumë nëse jam mësuese e shkollës së mesme? Shtë e qartë se jo të gjitha modelet e Apple janë të përqendruara në të gjitha llojet e njerëzve dhe situatave, megjithëse ne gjithmonë e dimë se ka njerëz që, sepse nuk i njohin mirë karakteristikat e një diapazoni ose një tjetri, Ata zgjedhin atë më të shtrenjtë duke besuar se për atë person është më e mira dhe përfundojnë duke përdorur një pjesë minimale të fuqisë së pajisjes. 

Cleshtë e qartë se MacBook Pro 15 inç me Touch Bar është një bishë laptopi, por është provuar gjithashtu se për një mësues të shkollës së mesme duket shumë e rëndë dhe e rëndë, shumë, shumë e shtrenjtë.

Sot më pyetën tre bashkëpunëtorë çfarë vargu MacBook kam rekomanduar dhe dua të ndaj këshillat e mia me ju. 

Aktualisht ne mund të shohim, si në faqen e internetit të Apple ashtu edhe në dyqanet e mëdha në dyqanet me pakicë që MacBook Air 13 inç është me një çmim, në disa raste më pak se 900 €. Ne e dimë që Apple ka përmirësuar procesorin e saj, që keni një kartë grafike të pranueshme dhe që keni 8 GB RAM si standard, megjithatë është një model që tashmë është shumë i vjetër. Kjo është ajo që mbetet nga një gamë që përbëhej nga dy modele, njëri prej 11 inç dhe ai që mbetet prej 13 inç në të cilin nuk kemi një ekran Retina me rezolucion të lartë, nuk ka tastierën e re më të sheshtë me mekanizmin e ri të fluturave më të qetë dhe nuk ka trackpad të ri me sistemin Force Touch. 

Ming Chi Kuo MacBook Air 2018

Përveç kësaj, vetë dizajni i kompjuterit tashmë duket disi i vjetëruar pasi që është i vetmi model që mbetet në katalogun Apple me porta të vjetra USB-A dhe jo-USB-C dhe ekran me përforcime alumini. Nëse i shtojmë kësaj se ka shumë zëra se ky model së shpejti do të vjetërohet nga Apple dhe nuk do të prodhohet më (kjo nuk do të thotë që Apple nuk ju jep mbështetjen e më shumë se 5 viteve në shërbimin teknik), ju rrezikoni të paturit e një kompjuteri shumë, shumë të vjetëruar në disa muaj.

makbook-1

Diapazoni tjetër i çmimeve të MacBook është MacBook 12 inç i cili tashmë është në rishikimin e tij të tretë. Isshtë një kompjuter ultra portabël (kam shkruar artikuj për ju për më shumë se tre vjet) me një port USB-C, një ekran retinë 12 inç, një kamerë të përparuar të përparme dhe një touchpad Force Touch përveç tastierës së re. Sot është si versioni PRO në tipare, por me një procesor më pak të fuqishëm dhe një peshë shumë të zvogëluar.

MacBook_pro_2018

Më në fund kemi gamën e MacBook Pro prej 13 dhe 15 inç me dhe pa Touch Bar.Modelet 13 dhe 15 me Touch Bar janë modele që nëse nuk shihni shumë kuptim në punën tuaj të përditshme në Touch Bar, Nuk ia vlen të paguash paratë shtesë që modeli del me të. Në diagonalin 13 inç kemi një MacBook Pro shumë më të shtrenjtë me Touch Bar dhe një pa Touch Bar që është si MacBook 12 inç në karakteristika por me një bord të ftohur me tifozë dhe një procesor shumë më të fuqishëm që do t'ju lejojë të modifikoni audio dhe video pa probleme të performancës. 

Sa i përket modelit 15, ne e kemi vetëm me Touch Bar dhe çmimi i tij është aq i lartë sa nuk e rekomandoj aspak për një mësues i cili, si 99% e mësuesve, do ta përdorë atë në mënyrë të moderuar.

Duke pasur parasysh diapazonet e ndryshme, MacBook Air Unë nuk e rekomandoj sepse do të ndërpritet së shpejti dhe MacBook Pro 15 inç me Touch Bar gjithashtu e flak atë për të patur një çmim shumë, shumë të lartë për përdorimin që një mësues do t'i japë. 

Kjo është arsyeja pse ne kemi mbetur me tre kandidatë, MacBook 12 inç në cilindo prej konfigurimeve të tij RAM dhe SSD dhe dy modelet 13 inç MacBook Pro, ai me Touch Bar dhe ai pa. Nëse nuk e shihni kuptimin e të pasurit të një shiriti me ngjyra në pjesën e sipërme të tastierës, në të cilën tastet shfaqen në formën e butonave virtual do të mbeteshim me dy mundësi. Kjo është arsyeja pse ajo që unë këshilloj për një mësues të shkollës së mesme është si më poshtë:

Nëse dëshironi një kompjuter portativ shumë të lëvizshëm me karakteristika më se të pranueshme për të gjithë punën që mund të bëjë një mësues, ju keni MacBook 12 inç. 

macbook-pro-tastierë-flutur

Nëse, nga ana tjetër, doni të redaktoni video rrjedhshëm (nuk do të thotë që MacBook 12 nuk e lejon atë, por është pak më i ngadaltë sepse ka një procesor Core M) dhe kanë një ekran 13 inç Meqenëse tashmë keni probleme vizuale, më i këshillueshmi duke marrë parasysh çmimin e përdorueshmërisë së cilësisë është MacBook Pro 13 inç. Në të dy opsionet, çmimi përfundimtar varet nga fakti nëse zgjidhni një disk të ngurtë prej 128 GB, 256 GB ose 512 GB. Dy opsionet e para janë më të këshillueshmet për një mësues. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manuel Serrano dijo

  Unë punoj në një qendër mësimore dhe pas 3 vitesh me makbook-un e parë 12-inç kam kaluar në një MacBook Pro të përdorur 2017 me 50 cikle karikimi pa shirit prekës dhe jam i kënaqur, macbook ishte tashmë i dobët shumë në bateri dhe për punë Unë do ta kisha përdorur atë, por në jetën time private Photoshop tashmë po mungonte, bleva një SLR dhe u bëra shumë i dhënë pas fotografisë dhe më ra shpejt.

  Përmirësimi i madh ka qenë në fuqi, autonomi dhe të vërtetën që tastiera e fluturave tani është një kënaqësi për të shkruar.