Pasqyra e ekranit Mac në TV inteligjent

Airplay Mac OS X dhe Samsung TV

Dua pasqyroni ekranin Mac në Smart TV? Ndërsa është e vërtetë që deri më tani ishte e mundur të lidhnit sistemin operativ OS X me Samsung Smart TV tuaj duke përdorur teknologjinë AirPlay nga pajisjet Apple, për ta bërë këtë ishte e nevojshme të kishit Apple TV.

Me këtë aplikacion të ri do të jetë e mundur pasqyre ekranin Mac OS X dhe shikoni sistemin përmes një TV të pajtueshëm Samsung Smart, duke kryer një instalim të thjeshtë dhe duke lidhur dy pajisje në të njëjtin rrjet. 

AirPlay u mundëson përdoruesve që të menaxhojnë dhe ndajnë me shpejtësi të gjithë muzikën, fotot dhe skedarët video pa tel midis pajisjeve, transmetimin e muzikës në një aeroport Express dhe ekranet e pasqyrave deri më tani përmes Apple TV.

Përfitoni sa më shumë nga AirPlay në Smart TV tuaj

Zhvilluesi AirBeamTV BV ka lansuar Mirror për Samsung TV, i cili tani është i disponueshëm në App Store, për të lehtësuar pasqyrimin pa Apple TV. Nëse keni një Samsung Smart TV nga 2012 ose më vonë dhe një Mac OS X 10.10, do të jeni në gjendje të përdorni Mirror për Samsung me pajtueshmëri maksimale.

Pasqyrë për TV Samsung

Thjesht do të duhet të lidhni të dy pajisjetju në të njëjtin rrjet wifi dhe sisTema do të kërkojë automatikisht për Smart TV. Pasi të jetë vendosur në lista e pajisjeve të lidhuraE tëra çfarë ju duhet të bëni është ta zgjidhni atë dhe të filloni procesin e pasqyrimit. Zhvilluesit paralajmërojnë që mund të ketë një vonesë deri në 3 sekonda dhe, nëse është një kohë më e gjatë, ata rekomandojnë ndryshimin e raportit të kompresimit të figurës.

Artikulli i lidhur:
Formatoni një flash drive me sistemin FAT ose exFAT

Pasqyra për Samsung TV gjithashtu ju lejon të zgjidhni ekran monitori lidhur me Mac tuaj dhe zgjidhni burimin e audios: riprodhon tingullin nga kompjuteri ose përmes altoparlantëve të Smart TV.

AirBeamTV BV na ofron një shkarko pa pagesë dhe version i menjëhershëm i provës që mund të përdorim për 2 minuta, kohë e mjaftueshme për të kontrolluar komoditetin dhe efektivitetin e përdorimit të tij. Versioni i plotë është në App Store për 9,99 € por është një opsion shumë i rekomanduar për pasqyroni ekranin Mac në Smart TV nga Samsung.

Pasqyrë për Samsung TV (Lidhja e AppStore)
Pasqyrë për TV Samsung14,99 €

Përdorimi i një Apple TV + AirPlay

Apple TV për të pasqyruar ekranin në Smart TV

Nëse Smart TV juaj nuk është drejtpërdrejt i pajtueshëm me teknologjinë AirPlay të Apple ose, ju thjesht keni një televizion konvencional jo "të zgjuar", një formulë tjetër që do t'ju lejojë të kopjoni ekranin e Mac tuaj në televizionin tuaj është përdorni një TV Apple.

Ju mund të përdorni ndonjë TV Apple gjenerata e dytë, e tretë ose e katërt, me avantazhin që dy të parat mund të merren me një çmim shumë të mirë në tregun e dorës së dytë.

Sapo të keni në zotërim Apple TV tuaj, thjesht duhet të bëni lidheni atë me kabllo HDMI në TV tuaj dhe sigurohuni që është nën të njëjtin rrjet WiFme të cilën është lidhur Mac-i juaj.

Tjetra, klikoni në simbolin AirPlay të vendosur në shiritin e menusë së Mac tuaj, zgjidhni Apple TV tuaj dhe, pothuajse menjëherë, ekrani i kompjuterit tuaj do të shfaqet i madh në televizorin tuaj.

Artikulli i lidhur:
Rregulloni gabimin 'kamera nuk është e lidhur' në OS X

Në rast se po shikoni një video nga YouTube, A3Player, Mitele, Netflix ose ndonjë shërbim tjetër, ka shumë të ngjarë që simboli AirPlay të shfaqet në dritaren e riprodhimit. Shtypni atë, zgjidhni Apple TV tuaj dhe videoja do të transmetohet në televizorin tuaj. Në ndërkohë, mund të vazhdoni të përdorni Mac tuaj si zakonisht. 

Papagalli i ajrit 2

AirParrot 2 për pasqyrimin e ekranit

Ne kemi folur për "Pasqyrë për Samsung TV", dhe gjithashtu për opsionin për të kombinuar AirPlay me një TV Apple, por ka më shumë mundësi, për shembull, Papagalli i ajrit 2.

AirParrot është mjeti ideal për ata që zotërojnë një kompjuter të vjetër Mac që nuk mbështet teknologjinë AirPlay. Me këtë aplikacion ju mund të kopjoni ekranin e Mac tuaj në televizionin tuaj, të zgjasni ekranin e Mac tuaj, të dërgoni një video për ta parë atë në ekranin e madh, dhe madje edhe të kopjoni aplikacione individualisht.

Një avantazh tjetër i AirParrot 2 është se Mund ta përdorni si me një TV Apple dhe me një pajisje Chromecast ose me altoparlantë të pajtueshëm me AirPlay për të dërguar muzikën tuaj. Dhe, përveç kësaj, ajo transmeton cilësi deri në 1080p dhe mund ta lidhni njëkohësisht me disa marrës.

Dhe nëse nuk jeni shumë të sigurt se kjo është zgjidhja që ju nevojitet, mundeni shkarkoni një version provë shtatë-ditor falas këtu, dhe pastaj vendosni nëse do të blini ose jo aplikacionin.

Përdorimi i një Google Chromecast

Chromecast

Një tjetër alternativë me të cilën mund të zgjasni desktopin e Mac tuaj ose të kopjoni ekranin e Mac tuaj në televizionin tuaj ose në një monitor të jashtëm, është përmes një pajisjeje Google Chromecast të kombinuar me aplikacionin Air Parrot që sapo e kemi parë në detaje.

Për një Mac të vjetër që i mungon mbështetja e teknologjisë AirPlay, Ky kombinim do të jetë më i lirë se shuma Apple TV + Air Parrot 2 Megjithëse, po, ju e dini që asgjë nuk kuptohet më mirë me një pajisje Apple sesa një pajisje tjetër Apple.

Thënë kjo, gjithçka që ju nevojitet është të blini një pajisje Google Chromecast dhe ta lidhni atë me TV tuaj dhe me të njëjtin rrjet Wi-Fi që është kompjuteri juaj. Sapo të bëhet kjo, ju tashmë e dini se si funksionon Air Parrot 2: shtypni ikonën në shiritin e menusë së Mac tuaj, zgjidhni pajisjen tuaj Chromecast dhe do të jeni në gjendje të zgjasni ekranin e Mac tuaj, ta kopjoni atë ose të dërgoni një aplikacion specifik ose vetëm audio.

Shërbimi

shërbeu

Dhe ne përfundojmë me Shërbimi, një aplikacion falë të cilit do të jeni në gjendje ndajnë përmbajtjen me pajisjet e tjera të lidhura në të njëjtin rrjet kështu që nëse keni filma, seriale, fotografi, muzikë dhe më shumë në Mac-un tuaj, mund t'i luani ato në Smart TV tuaj pa pasur nevojë për kabllo. Dallimi i madh është se me këtë aplikacion nuk do të jeni në gjendje të kopjoni ekranin e Mac tuaj në televizionin tuaj, por të dërgoni përmbajtje, por nëse kjo është ajo që po kërkoni, atëherë do të jetë e mrekullueshme pasi që nuk do të keni nevojë për Apple TV, Chromecast ose AirPlay, vetëm ky aplikacion që mundesh shkarkoni nga faqja e saj zyrtare në internet dhe e përdorin atë si një provë falas për pesëmbëdhjetë ditë ...

Nëse një ditë Apple vendos të nisë TV-në e saj, ka të ngjarë që ne mund të kopjojmë ekranin e Mac-ut tonë shumë më lehtë dhe pa u varur nga aksesorët ose aplikacionet e palëve të treta, të gjitha me një klikim të thjeshtë, po, ju e dini që nëse disa ditën kur ky produkt do të lansohet, nuk do të jetë më televizione të lira dhe ne do të duhet të mbledhim shumë para për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Txarli dijo

  Interesante, nëse LG merr shënim dhe na jep një surprizë

 2.   juancagr dijo

  Më në fund diçka që funksionon në Sansumg tim !!!! Vërtetë ia vlen dhe po shkon shumë mirë, unë kam përdorur versionin provë dhe tashmë ju them se është luksoz, kështu që nëse tingulli dëgjohet në TV duhet të instaloni një shtojcë, AirBeamTV, dhe pas kësaj ju mund te degjoje TV pa probleme !! Fantastike !!!
  Më duhet të komentoj se ajo mbetet midis kompjuterit dhe TV ashtu siç komenton zhvilluesi tashmë, por nuk është diçka që më shqetëson, kështu që pothuajse keni kohë të shtriheni në shtrat, hahahaha.
  Do ta blej tani. Faleminderit për njoftimin SOYDEMAC.

  PS: TV-ja ime është Sansumg UE46D6100 dhe nëse e mbaj mend mirë, është para vitit 2012.

  Salu2

 3.   makoyvergaray dijo

  @juancagr ku e morët versionin provë? Do të doja ta provoja.

 4.   Marcelo campusano dijo

  më e thjeshtë: përdorni Vuze (DLNA Server)

 5.   fer rivera dijo

  para se mac-i im të lidhej përmes HDMI nga bubullima. tani nuk është e mundur ... a mund të jetë për shkak të atyre aplikacioneve të reja të pagesave ????

 6.   Varlvaro Marín Ordóñez dijo

  Informacion i shkëlqyeshëm