AirPods të ardhshëm mund të rregullojnë tingullin bazuar në lëvizjet tuaja

Apple AirPods tashmë kanë çmime edhe për riparimet e tyre

Apple duhet të sofistikojë gjithçka në kufijtë më të paditur. Edhe në kufje në vesh si ato AirPodsNjë pajisje aq e vogël sa mund të riprodhojë vetëm zërin, ka shumë funksione dhe sensorë.

Patenta e fundit që i referohet një risie të mundshme në lidhje me AirPods, shpjegon në detaje një sistem për të ndryshuar tingullin që pajisja riprodhon në varësi të lëvizjes dhe sjelljes së zbuluar nga sensorë lëvizjeje. Çfarë pëlhure.

Sapo është dhënë një patentë e re, numri 10.715.902 Me titull 'Sistemi i kufjeve me ndjesi të sjelljes pa tela'. Titulli i thotë të gjitha: ndryshoni zërin në varësi të lëvizjes dhe pozicionit në hapësirën e pajisjes.

Në tekstin e patentës në fjalë, inxhinierët e Apple shpjegojnë me këtë sistem mund të sigurojë liri më të madhe të lëvizjes te përdoruesi. Apple dëshiron që AirPods dhe AirPods Pro të jenë në gjendje mbledh informacione mbi sjelljen dhe lëvizjet e një përdoruesi dhe rregulloni audion në përputhje me rrethanat.

Për shembull, ju mund të rregulloni vëllimin bazuar në nëse përdoruesi po i përgjigjet një thirrje telefonike, duke bërë një shtrirje të yogës, duke u përfshirë në ushtrime të forta të tilla si vrapimi ose vallëzimi.

Ata gjithashtu shpjegojnë se kufje të tilla në vesh mund të kenë sensorë për të mbledhur informacione orientuese, siç janë matjet e Accelerometer gjatë lëvizjeve të përdoruesve.

Një pajisje elektronike si p.sh. iPhonePër shembull, ai mund të komunikojë pa tel me kufjet dhe mund të jetë pjesë e një sistemi monitorimi që i siguron përdoruesit trajnim dhe reagime ndërsa vlerëson performancën e përdoruesit të një rutine të lëvizjes së kokës ose një rutinë tjetër ushtrimi në kohë reale.

Ata shtojnë se gjatë operimit, kufjet mund të mbledhin të dhëna nga përshpejtuesi i tij i integruar dhe t'i dërgojnë ato në kohë reale në iPhone, i cili mund të përpunojë të dhënat e përmendura në mënyra të ndryshme, nga modifikimi i disa parametrave të tingullit të emetuar nga kufjet, te përdorimi i të dhënave për funksionin e aktivitet nga iOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.