AirPods mund të rregullojë zërin për një siguri më të madhe të përdoruesit

. AirPods

AirPods kanë evoluar shumë që nga lansimi i tyre. Aktualisht ne kemi edhe modelin Pro në treg, i cili është i aftë të zbulojë se si vendosen kufjet në vesh. Në atë mënyrë zbulon nëse anulimi i zhurmës është efektiv. Apple dëshiron, duke ndjekur këtë premisë, që AirPods të jenë të aftë zbulojnë situata të caktuara dhe modulohen bazuar në to, duke siguruar një siguri më të madhe të përdoruesit.

Në këtë patentë të re që Apple ka regjistruar dhe regjistruar zyrtarisht, përmendet mundësia që AirPods të jenë të aftë të zbulojnë mjedisin rreth përdoruesit dhe t'i përshtaten atij. Nuk është si përçueshmëria e eshtrave për të cilën ju kemi thënë tashmë, ka për qëllim sigurinë e përdoruesit. Duke iu përshtatur kushteve përreth përdoruesve tuaj, mund të hapni mikrofonët në situatat më të rrezikshme.

Patenta Apple Airpods

Le të marrim si shembull që përdoruesi është duke bërë një ushtrim vrapimi. Nëse kufjet zbulojnë përdorimin e një aplikacioni në ekzekutim së bashku me vendndodhjen e përdoruesit, sistemi mund të rregullojë audion. Kjo lejon që tingujt e ambientit të dëgjohen më shumë. Të dhënat e vendndodhjes mund të klasifikohen në zona ku një person duhet të jetë vigjilent, të tilla si në një rrugë, dhe pastaj duke përdorur atë kontekst rregulloni audion automatikisht.

Kjo mund të zbatohet edhe për pajisjet e jashtme të zbulimit. Patenta flet për një rrogoz të zgjuar. Të dhënat e pozicionimit mbi ekuilibrin e përdoruesit, shpërndarjen e peshës ose pozicionin e tij gjatë një rutine ushtrimesh si joga mund të rregullohen automatikisht.

Mat Yoga Patentë Apple

Si gjithmonë kur flasim për patentat, duhet të kihet parasysh se të dhënat e dhëna në to janë ide. Ide që më vonë mund të mos konkretizohet në të vërtetë dhe se ato mbeten vetëm në regjistër. Megjithëse disa prej tyre janë materializuar dhe gjithçka që ka të bëjë me sigurinë e përdoruesit është një lajm i mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.