AirTags do të ruajnë privatësinë e përdoruesit edhe nëse nuk është më e mira

AirTags

AirTags janë një nga ato pajisje që kur të dalin në treg, ne do të dimë aq shumë për to, sa që Ne do të befasohemi nga asgjë që ata janë të aftë të bëjnë. Sipas disa analistëve ne e dimë formën dhe madhësinë që do të kenë. Ne gjithashtu do të dimë funksionalitetet e tyre kryesore dhe mbi këto, ne tani e dimë që ata do të respektojnë privatësinë e njerëzve edhe kur nuk është një ide e mirë për ta bërë këtë. Falë Apple dhe si e kupton atë koncept të privatësisë.

Privatësia e Apple

AirTags kanë një funksion shumë të thjeshtë, por shumë efektiv. Bëhet fjalë për të qenë në gjendje të gjejmë ato pajisje që nuk mund t'i lokalizojmë me anë të vendndodhjes së tyre në hartë. Për ta bërë këtë, ai përdor të njëjtat strategji si Gjeni iPhone / iPad / Mac tim ... etj. Gjeni pajisjen ose objektin mbi të cilin ndodhet futet ose ankorohet.

Çfarë ndodh nëse dikush vendos një AirTag në çantën tonë pa e ditur ne? Apple gjithashtu ka menduar për këtë dhe ka parashikuar që në këto situata personi që mban pajisjen të alarmohet dhe mundet Merrni udhëzime se si të çaktivizoni pajisjen gjurmuese.

Në beta-në e fundit të iOS 14.3 për zhvilluesit, u pa se si përdoruesit mund të paralajmëroheshin për përdorimin jo të duhur të AirTags. Kjo u zbulua nga zhvilluesi dhe kontribuesi i MacRumors, Steve Moser.

Në njërën nga vargjet e kodit thuhet »Nëse mendoni se siguria juaj është në rrezik nga ky artikull, kontaktoni policinë tuaj lokale. Ju mund të keni nevojë për numrin rendor për këtë artikull. " Dëshmi të tjera tregojnë se Apple mund të lajmërojë përdoruesit me një 'u zbulua aksesor i panjohur»Nëse ata mbajnë një pajisje gjurmimi që nuk u përket atyre. Ky objekt ka lëvizur me ju për një kohë. Pronari mund të shohë vendndodhjen tuaj, ”lexon një paralajmërim.

Apple gjithashtu mund të sigurojë udhëzime se si të çmontoni një pajisje gjurmuese të panjohur "AirTags" në mënyrë që përdoruesit të ndalojnë ndarjen e vendndodhjes së tyre. Karakteristikat e sigurisë dhe privatësisë duhet të ndihmojnë në adresimin e shqetësimeve në lidhje me gjurmimi dhe gjurmimi i padëshiruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.