MacBook Air i ri 13 from nga 2015 përmban një makinë tepër të shpejtë SSD-PCIe

MacBook Air-2015-ruajtja-shpejtësia-1 Këtë të hënë Apple azhurnuan linjën e tyre MacBook Air në të cilën ishin integruar CPU-të e reja Intel Broadwell dhe një çip i ri grafik Intel HD 6000. Të dy modelet, të dy modelet 11 13 dhe 13 received morën të njëjtat azhurnime të procesorit, por edhe MacBook Air XNUMX inç mori një shtesë shtesë, një lloj i ri i hapësirës ruajtëse të bazuar në PCIe në të cilën Apple pretendoi se është deri në dy herë më e shpejtë se ajo e përdorur në gjeneratën e mëparshme. Megjithatë fatkeqësisht modeli 11 inç nuk ka marrë të njëjtin azhurnim për sa i përket hapësirës flash.

Për shkak të kësaj, faqja e famshme e internetit iFixit, e cila kalon kohën e çmontimit të pajisjeve të ndryshme të Apple për të krijuar udhëzues miqësorë për përdoruesit, vendosi të provojë nga dora e parë atë deklaratë kategorike të "deri në dy herë më shpejt" që Apple përdori si pretendojnë për blerësit e rinj. Kjo u arrit duke krahasuar shpejtësitë e leximit / shkrimit SSD midis një prej MacBook Airs të ri 11 inç dhe 13 recent MacBook Air të fundit nga 2015.

MacBook Air-2015-ruajtja-shpejtësia-0

Në të vërtetë, në fund të testeve, ata treguan se ishte gati dy herë më shpejt. Konkretisht, shpejtësitë mesatare të shkrimit për modelin MacBook Air 11 inç me Testin e Shpejtësisë së Diskut Magjik të Zi ishin 315MB / s me shkrim ndërsa shpejtësia mesatare e leximit ishte 668MB / s, disa shpejtësi vërtet të shpejta, por megjithatë modeli i ri 13 inç i pluhuri. Modeli më i madh arriti një shpejtësi prej Shkrimi mesatar 629.9MB / s me një shpejtësi mesatare të leximit prej 1285.4 MB / s… mbresëlënëse.

Vjedhja e IFixit për MacBook Air 13 inç zbuloi se ekipi do të përdorte një memorie flash Samsung me një kontrollues Samsung. Nga ana tjetër, çmontimi i modelit 11 inç që nuk e ka këtë azhurnim të shpejtësisë, ishte pajisur me një Memorie flash SanDisk dhe një kontrollues i Marvell.

Me pak fjalë, është e pabesueshme të shohësh se si përparon optimizimi i kujtesës flash për të arritur shpejtësi marramendëse, e vetmja gjë që mbetet për t'u parë është se degradimi nga shkrimet dhe fshirjet ciklike të informacionit është në të njëjtin nivel për të përfunduar duke barazuar veten me tradicionalen disqe, përveç natyrisht një rënie të çmimit për gigabajt në ruajtje. Nëse këto dy pika ndodhin në një moment (është në rrugën e duhur) ne mund t'i heqim HDD-të pothuajse me siguri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)