Hyni në versionet e vjetra të macOS. Kurrë nuk e dini nëse do të keni nevojë për to

macOS Mojave është ende në dispozicion për t'u shkarkuar nga Apple

Me çdo lëshim të një sistemi të ri operativ macOS, Apple na i bën gjërat më të vështira për t'u kthyer. Nëse jemi azhurnuar në atë version të ri dhe gjërat nuk po shkojnë mirë, është gjithmonë mirë të kemi një plan B.

Edhe pse në shikim të parë nuk mund të shihni lidhjet e shkarkimit për versionet para Catalina, ekzistoj, ekzistoj. Ne ju tregojmë se ku janë dhe si t'i qaseni ato.

Versione të vjetra të macOS ende ekzistojnë

Nëse jeni një nga ata që kanë kursyer kopje të versioneve të vjetra në një hard disk, duhet ta dini se nuk ka ndonjë lajm të mirë. Ajo përpilim instaluesit e macOS që morët në atë makinë të jashtme u bënë të padobishëm në 24 Tetor 2019.

Çdo sistem operativ i vjetër që keni nuk do të funksionojë më, sepse certifikatat e sigurisë mbi to skaduan. Sidoqoftë, çdo instalues ​​i vjetër macOS që mund të shkarkoni nga Apple tani do të funksionojë. Dhe po, ato ende ekzistojnë, ju vetëm duhet të bëni një kërkim të mirë.

Incluso mund të shkarkoni macOS tiger që daton nga viti 2005. Ju ndoshta nuk dëshironi, por me prokurë, mundeni.

Sidoqoftë. Mbani në mend se sistemet operative para Catalina kanë më pak burime. Kjo është, jeta private, siguria dhe madje edhe funksionalitetet janë më të ulëta. Ne nuk duhet të kthehemi pas tekave, nëse jo nga nevoja. Castalina mund të mos funksionojë mirë në Mac-in tuaj. Kjo është një arsye e mirë dhe Na kursen nga shpenzimi i gati 3000 eurove në një kompjuter të ri.

Ju mund të keni nevojë për të rivendosur një Mac të vjetër. Çfarëdo që të jeni, Ne ju lëmë linqet ku mund të shkarkoni versionet e mëparshme të macOS. Manzana ju rekomandon që së pari të kontrolloni se cili është versioni më i fundit që Mac juaj mund të ekzekutojë dhe të rezervoni atë Mac.

Shtë një kohë e mirë për të shkarkuar këto versione dhe për të rinovuar atë përmbledhje që mund të keni. Këto versione do të zgjasin deri në vitin 2029.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Përshendetje Botë dijo

  Më mungojnë lidhjet High Sierra, Mojave .. !! ata që u larguan në këtë post janë më se të shkëlqyeshëm ... !!!

 2.   Antoni lopez dijo

  Unë do të doja t'i vinte në një pendrive, por kjo më tregon se nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme, si mund ta bëj atë.

  Falënderim