Adware Doctor për Mac akuzohet për marrjen e të dhënave të përdoruesit

Aktualisht kemi disa aplikacione që na shërbejnë ose duhet mbrojeni kompjuterët nga reklamat shtesë, reklamat ndërhyrëse ose kërcënimet, por në disa raste ky lloj aplikimi nuk duket se e bën saktësisht këtë, përkundrazi të kundërtën.

Aplikacioni Adware Doctor, premton të na mbrojë nga adware dhe e gjithë kjo që diskutuam më lart, por duket se bëri të kundërtën. Nga ajo që ata tregojnë në Objektivin-shiko, aplikacioni po dërgonte të dhëna shfletimi dhe kështu me radhë në serverat në Kinë, gjë që sigurisht mund të themi se është krejtësisht e kundërta e asaj që premtoi të bënte.

Apple tashmë e kishte fshirë aplikacionin nga Mac App Store

Nuk kanë kaluar shumë orë që kur faqja në internet publikoi zyrtarisht informacionin e nevojshëm për të verifikuar që ky aplikacion po përdorej për të spiunuar shfletimin e përdoruesve dhe Apple tashmë konfirmoi që aplikacioni ishte jashtë dyqanit të aplikacioneve Mac. Në çdo rast, është disi e pakuptueshme që këto gjëra të ndodhin në «dyqanin e aplikacioneve më të sigurt» Për këtë ditën, por siç themi zakonisht rregullisht unë jam nga Mac, nuk ka asgjë që është 100% e sigurt dhe për këtë arsye është e rëndësishme të dini se si të korrigjoni në kohë siç bën zakonisht Apple për të shmangur dëmtimin e mëtejshëm diçka që ata kanë bërë tashmë në Apple.

Nuk është e qartë për ne që këto çështje të privatësisë do të zgjidhen nga një ditë në tjetrën që nga ajo kohë është e vështirë të gjesh mete të këtij lloji në aplikacioneAjo që është e qartë është se ne mund të vazhdojmë të besojmë në Mac App Store dhe dyqanin zyrtar të aplikacioneve për iOS, pasi që ata janë ndër më të sigurtët pavarësisht nga këto probleme me disa nga mijëra aplikacionet e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.