APFS do të jetë në dispozicion në disqet e ngurta dhe Fusion Drive në macOS Mojave

imac-apfs Sistemi i ri operativ Apple që do të jetë i disponueshëm për publikun e gjerë nga shtatori. MacOS Mojave do të sjellë ndër risitë e tjera përfshirjen e sistemit të skedarëve APFS në disqet Fusion Drive, por edhe në Disqet e Larta mekanike.

Tani të gjithë disqet tona të ngurta, të brendshme dhe të jashtme, do të përfitojnë nga të gjitha avantazhet që ka APFS dhe që u erdhën Macs në High Sierra, por vetëm për disqet SSD. Ky sistem i skedarëve më parë ishte testuar në sistemet operative të pajisjeve portative siç janë watchOS, iOS ose tvOS.

Në mënyrë të parashikueshme kur instaloni macOS Mojave na pyesni nëse duam të ndryshojmë formatin e disqeve nga HFS + në APFS. Ky instalim do të zgjasë më shumë se një instalim i rregullt, pasi sistemi do të duhet të ndryshojë formatin. Magjia e Apple do të bëjë pjesën tjetër, pasi asnjë e dhënë nuk ka humbur në këtë ndryshim të formatit.

Për më tepër, disqet e reja të forta do të kenë të gjitha risitë e këtij sistemi të skedarëve Apple. Nisja e sistemit duhet të jetë më e shpejtë në APFS. Përveç kësaj, çdo aplikacion hapet më shpejt me këtë sistem skedari, si dhe opsionet për të kopjuar dhe ngjitur skedarët. Në fakt, ky funksion me sa duket është i menjëhershëm brenda të njëjtit disk të ngurtë, edhe pse ajo që sistemi kryen në të vërtetë është një funksion në sfond.

Nëse po mendonit të blini një disk memorie, është gjithmonë më mirë ta blini atë në formatin SSD për shkak të shpejtësisë që raporton kjo, por në çdo rast, do të shohim nëse magjia e Apple shtrihet në disqet e jashtme të forta, atje ku kemi Shumë informacione: foto, video, dokumente personale të të gjitha llojeve, të cilat sot janë në rastin më të mirë në HFS + dhe na lejon t'i kthejmë ato në APFS pa shumë përpjekje. 

Në çdo rast, këto janë veprime që Apple zakonisht i ruan deri në minutën e fundit, dhe ne nuk do t'i shohim as deri në daljen e macOS Mojave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.