Aplikimet dhe Programet më të mira për Mac OS X

      Dyqani i Mac App Store që të gjithë përdoruesit e mollë ne kemi në tonë mushama, ka qenë në plotësimin e disa viteve të jetës së tij me një mori aplikacionesh dhe programesh, disa më të suksesshëm se të tjerët, të cilat lejojnë që çdo përdorues të ketë, përfshirë sigurinë, saktësisht konfigurimin që ai dëshiron dhe ka nevojë në të mushama. Kësaj duhet t’i shtojmë edhe sasinë e madhe të aplikacionet e palëve të treta të jashtme për tonën App Store, shumë i dobishëm në shumë raste, por me të cilin duhet të jemi të kujdesshëm dhe të sigurohemi për besimin tuaj për të shmangur telashet e ardhshme si ajo që ju thamë disa ditë më parë në "QuickTime gjeneron një shkelje të sigurisë ...".

      Sipas përdorimit që i bëjmë tonave mushama do të na duhen disa aplikacione specifike dhe jo të tjera, për shembull, një përdorues profesionist i cili merret me imazhe do të ketë nevojë për aplikacione që nuk i kërkoj. Kjo është arsyeja pse unë do të përqendrohem në ato që, në përvojën time, janë aplikacionet më të mira për çdo përdorues bazë, ato që na lejojnë të marrim performancën maksimale dhe të rrisim përvojën e jashtëzakonshme të përdoruesit në bordin tonë Macs. Padyshim që nuk mund të di mijëra e mijëra aplikacione të disponueshme sot në Gjermani Mac App Store, kështu që unë ju ftoj të shtoni në komente ato që nuk i kam marrë parasysh dhe të shpjegoj shkurtimisht pse i përdorni ato.

Aplikime dhe programe për Mac

Evernote y Dropbox. Për menaxhimi i skedarit cloud këto janë aplikacionet me dy yje. Evernote Ajo është më e orientuar në kapjen e shënimeve, faqeve të internetit, etj., Megjithëse mund të ngarkojmë edhe skedarë të plotë si në Dropbox që, me një organizim më "klasik", na lejon të ngarkojmë të gjitha llojet e skedarëve. Gjëja më e mirë është që të dy kanë edhe aplikacione desktop edhe për iPhone dhe iPad, kështu që koha ndërmjet dispositivos dhe disponueshmëria e dokumenteve kudo dhe në çdo kohë është më se e sigurt. Për më tepër, të dy kanë një llogari falas (mjaft për shumicën e përdoruesve mesatarë) dhe një llogari premium.

Dropbox Evernote

Gradë. Me një dizajn vërtet minimalist, ky aplikacion ju lejon të dini kohën e zonës ku jeni pa pasur nevojë të hapni Panelin. Gjithashtu, vështirë se harxhon burime në tuajin mushama, gjë që e bën atë më funksionale nëse është e mundur.

Degrees

SmcFanControl, e thjeshtë aplikim që na lejon të rrisim shpejtësinë e tifozëve tanë MacBook o MacBook Pro manualisht, diçka veçanërisht e dobishme në këtë kohë të vitit dhe në hapësira tepër të nxehta (si dhoma ime).

smcFanControl

Kafeina. Një tjetër aplikacion nga më të dobishmit dhe të thjeshtë dhe gjithashtu në dispozicion falas në Mac App Store. Me vetëm një klikim në ikonën e tij në shiritin e menusë (një filxhan kafe e bukur) ne do të parandalojmë tonën mushama shkojmë të flemë për një kohë të pacaktuar ose për aq kohë sa duam.

Kafeina

Kujtesa falas. Gjithashtu në dispozicion në Dyqani i Aplikacioneve Mac, Ka një version falas dhe një version të paguar. E para do të jetë më se e mjaftueshme për të liruar kujtesën në tonën mushama, veçanërisht kur kemi shumë aplikacione të hapura dhe / ose kemi punuar me të për një kohë të gjatë.

Kujtesa falas

Skeda e Hapësirës. Shërbim falas për të parë shpejt hapësirën e disponueshme në të dy disqet tona të ngurta nga shiriti i menusë. mushama si në të gjitha ato që kemi lidhur. Ka një ndërfaqe shumë të kujdesshme dhe ne mund të zgjedhim midis shikimit vetëm të ikonës, përqindjes së lirë ose koncerteve që kemi falas në secilën prej njësive të montuara (nuk rekomandohet për ata që janë të fiksuar me hapësirën e disponueshme, siç është një server) .

Skeda e FreeSpace

Riemërto. Kjo është një nga ato shërbime vërtet praktike sepse, siç sugjeron emri i saj, na lejon të riemërtojmë skedarë por me shumicë. Ne mund të transferojmë, për shembull, treqind fotografitë e udhëtimit tonë të fundit dhe menjëherë të caktojmë një emër për të gjithë ata, si dhe t'i rregullojmë ato duke vendosur një seri numerike para ose pas titullit, ndër opsionet e tjera. Rekomandohet shumë.

Riemërtoj

CleanMyMac2. Me një dizajn minimalist dhe funksional, kjo aplikim do të na lejojë të pastrojmë tonat mushama të të gjitha llojeve të plehrave që grumbullohen me kalimin e kohës dhe zënë vend në hard diskun tonë: memoria e të gjithë aplikacioneve të instaluara ose vetë sistemi, skedarët e përkohshëm, regjistrat e programeve ose cookies të shfletuesit. Ky version i dytë gjithashtu përfshin një seri tjetër të shërbimeve të tilla si mundësia e menaxhimit të fotografive dublikatë në iPhoto ose fshirja e sigurt e skedarëve të kompromentuar nga OS X. Nëse nuk keni aplikuar kurrë diçka të ngjashme me tuajat mushama, do të befasoheni nga sasia e hapësirës së lirë që do të fitoni herën e parë që filloni këtë program të dobishëm. Ekziston një tarifë (39 € për licencën për një mushama) por nëse kërkoni.

CleanMyMac01

CleanMyMac02

VLC Player. Ka pak për të thënë për këtë aplikacion të njohur, është thjesht lojtari që luan gjithçka. Gjatë gjithë kohës që e kam përdorur, ende nuk ka pasur një format që i ka rezistuar asaj. Isshtë kompletuar edhe me aplikime të tjera për iPhone dhe iPad që lejojnë telekomandën e tyre.

VLC Player

Tuxera NTFS për Mac. Një mjet shumë i dobishëm sepse herët a vonë të gjithë përdoruesit e mushama ne e shohim veten në nevojën për të lexuar ose shkruar në  Disqet e formatuara NTFS, sistemi i skedarëve i përdorur nga Microsoft dhe përdoret gjerësisht. Me këtë shtesë të instaluar në tonë mushama ne kurrë nuk do të kemi ndonjë problem në lidhje me të. Edhe pse është një opsion i paguar, ai ka një version prove dhe gjithashtu, me siguri keni shumë burime për ta gjetur atë.

smoking

E gjithë kjo nuk është një renditje e aplikacioneve, ato janë thjesht ato që unë i konsideroj më të dobishme bazuar në përvojën time dhe përdorimin e përditshëm. Nëse sapo keni blerë një mushama, Unë rekomandoj secilin dhe secilin që nga dita e parë, jam i sigurt që do ta shijoni edhe më shumë nëse është e mundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   bandë dijo

  urime per postimin, shume mire

 2.   Nico dijo

  Shume mire. Faleminderit

 3.   numëroj dijo

  zgjedhje shumë e mirë, faleminderit!

 4.   Loreley dijo

  Shpjegim i shkëlqyeshëm hap pas hapi dhe imazhet që e vërteta në atë mënyrë bëhet shumë më e lehtë për t'u kuptuar, unë jam duke kërkuar informacion në lidhje me aplikacionet që janë falas për t'u përdorur në një Mac, unë gjeta këtë artikull duke shkuar nëpër internet http://blogapple.org/371/apps-gratis-para-mac Po jua lë juve sepse e vërteta është shumë e mirë dhe mund të ju ndihmojë pasi më ka ndodhur që e vërteta është se unë nuk di shumë për këto gjëra.

 5.   Afro dijo

  Mos instaloni tuxtera, sepse pjesa OS X Boot Camp zhduket, por përsëri mund të futeni me alt, dhe në rastin më të keq dëmton ndarjen Boot Camp duke e bërë të pamundur rikuperimin e informacionit.